Giresun kalesi geçmişi günümüze taşıyan önemli kalelerden biridir. Bu bağlamda Giresun için simge eserler arasında yer almaktadır. Günümüzde eski kaleyi hatırlatacak pek bir şey kalmamasına rağmen, geçmişte önemli kalelerden biri olduğu şüphe götürmeyen Giresun Kalesi denize yakın bir tepe üzerinde Pontos Kralı Mihridates’in oğlu Farnakes (M.Ö. 190 169) tarafından inşa ettirilmiş olup, şehir bu adla Farnakyas olarak adlandırılmıştır.

Daha sonra Romalılar tarafından (M. Ö. 63) istila edilen şehir isim olarak tekrar antikçağdan beri kullanılmakta olan (Kerasus)* Giresun’u almıştır. XIII. Yüzyıl İtalyan deniz haritalarında şehrin adı Chirizonda olarak geçerken daha sonra kullanılan Kerasounde (Cera Sonde) Kerasunt vb. isimler bundan türemiştir.

Kalenin bulunduğu bölgede günümüzde kale kalıntıları dışında pek bir şey kalmamıştır. Ancak kalenin konumu itibariyle Giresun’un tüm görüntüsünü panoramik olarak görmesi sonucu manzara seyretmeye ve bölgede bulunan işletmede zaman geçirmeye gelen bir çok ziyaretçi bulunuyor.

Eğer Giresun şehir manzarasını en iyi nerde izlerim diye bir soru soruyorsanız Giresun Kalesi bu isteğinizi karşılayacak en iyi yer olabilir. Kalenin bulunduğu bölgede bir seyir terası bulunuyor.

Giresunlu Feridunzade Osman Ağa’nın Mezarı

Ayrıca tepede Giresunlu Feridunzade Osman Ağa’nın anıt mezarıda burada bulunmaktadır. Feridunzade Osman Ağa 1912 Balkan Savaşına gönüllü olarak katılmış, 1. Dünya savaşında gönüllülerden meydana gelen bir birlik kurmuş ve Ruslarla savaşmıştır. İstiklal Savaşında Milli Taburla Ermenilere karşı mücadele etmiştir. Ayrıca Koçgiri isyanında pontus çetelerinin imhasında büyük zahmet göstermiş, Yunanlıların Sakaryaya gelmesi üzerine 4 taburluk bir Alay oluşturmuş, Yunanlıların Akdenize atılmasına katkı sağlamıştır. Bu başarılarından dolayı Yarbaylık rütbesi verilmiştir.

Giresun kalesi tarihi dokusunun yanı sıra sahip olduğu yeşil alan bakımınından insana huzur veren bir noktada bulunuyor. Ayrıca bölgede bulunan cafe ve restaurantlarda bir şeyler yiyebilir veya içebilirsiniz.

Yazı Başlıkları

 Giresun Kalesi’nde Neler Yapılır?

Bölgede ufak bir tarihi ve doğa gezintiye çıkabilirsiniz.

Piknik yapabileceğiniz belirlenmiş yerlerde piknik yapabilirsiniz.

Bölgede bulunan cafelerde zaman geçirebilirsiniz.

İnce Mehmet Kale Restoran

Tel : (0454) 216 16 17
Adres : Kale Mahallesi, Hasan Ali Yücel Cd. no:57, 28100 Giresun Merkez/Giresun

Kale Cafe

Adres : Kale Mahallesi, Hasan Ali Yücel Cd. No:98, 28100 Giresun Merkez/Giresun

Giresun Kalesine Nasıl Gidilir?

Kale Giresun Merkezinde olmasına rağmen kaleye çıkış yolları oldukça dar ve yönlendirme konusunda biraz karışıktır.

Giresun Merkezinden KALE tabelalarını takip edebebilirsiniz.