Sivas iline bağlı Gürün ilçesinde bulunan Gökpınar Gölü Türkiye’de görülmesi gereken doğal güzelliklerden biri. Çevresinde bulunan Sivas, Malatya ve Kayseri il merkezine olan uzaklıkları nedeniyle hak ettiği ilgiyi görememesi belkide göl ve çevresinin doğal güzelliğini korumasına yardımcı oluyor. Öyleki Sivas il merkezine 145 km, Malatya il merkezine 150 km, Kayseri il merkezine 200 km uzaklıkta D850 Sivas – Malatya karayolu ile D300 Kayseri – Malatya karayolunun kesişim noktasına yakın bir noktada bulunmaktadır.

Bu yazımızda Sivas Gökpınar Gölü hakkında bilgi verip ziyaret etmeyi düşünürseniz neler yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Gökpınar Gölü Hakkında Bilgi

Cam gibi su deyimini bir gölde görebileceğiniz ender yerlerden biri Gökpınar Gölü.  Göl, Gürün ilçesinden geçen Tohma Çayının bir kolu olan Gökpınar Deresinin kaynak noktasındadır ve göl oluşumu bu noktada gerçekleşir. Su kaynağına yakın olması nedeniyle göl suyu daima temiz ve berrak görünümlüdür. Gölde toplanan su Gürün ilçesine doğru yol alarak ilçe merkezi yakınlarında Tohma Çayı ile birleşir.

Gökpınar Deresi

Gökpınar Gölünün en derin noktası yaklaşık 15 metre‘dir. Gök mavisi bir renge sahip olan göl ismini de bu özelliğinden almıştır. Bölgede Gökpınar su kaynağının oluşturduğu 2 göl bulunuyor. Büyük göl turistik amaçlı olarak kullanılırken sonrasında bulunan küçük gölde alabalık üretimi yapılıyor.

Gökpınar’a doğru yola koyulduğunuzda ve varış noktasına yaklaştığınızda etrafınızda bulunan bozkır tepeleri gördükçe böyle doğal bir güzelliği görmeyi düşünmeyebilirsiniz. Etrafı bozkır olan Gökpınar Gölünün kıyı şeridi suyun toprağa kattığı değeri anlatırcasına yeşillik ve ağaçlarla çevrili.

Göle kenarında bulunan restorantta çeşitli yemeklerin yanı sıra gölde üretilen alabalık yiyebilirsiniz. Özellikle kiremitte alabalık yemeniz tavsiye ediliyor.

Tecrübeli bir dalış uzmanı ile beraber göle dalış yapabilirsiniz. Yaklaşık 200 TL ücretle gölün berrak suyu içerisinde dalış tecrübesi yaşayabilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında hafta sonları ve tatil günlerinde oldukça kalabalık oluyor. Bu nedenle gitmeden önce rezervasyon ve bilgi için 📞+90 535 484 88 58 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Yine yolunuz Gökpınar Gölüne düşerse ve yol üzerinde farklı görülecek yerler arıyorsanız Gökpınar Gölüne yaklaşık 40 km mesafede bulunan Günpınar Şelalesi’ni görmenizi tavsiye ediyoruz.

Günpınar Şelalesi – Malatya

Giriş Ücreti

Göl ziyareti ücretsiz. Gölün çevresinde kamelyalar bulunuyor. Bu kamelyaları gün boyu kullanım için 25 TL ücret ödemelisiniz. Yine göl içerisinde 25 TL karşılığında kiralayacağınız deniz bisikleti ile tur atabilirsiniz. Kayık ile tur için 30 TL ücret isteniyor.

Ayrıca bölgede bir çadır kamp alanı bulunuyor. Çadır kamp alanı kiralama fiyatı 50 TL.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi Sivas il merkezine 145 km, Malatya il merkezine 150 km, Kayseri il merkezine 200 km uzaklıkta  bulunan Gökpınar Gölü Gürün ilçesine 13 km uzaklıkta bulunuyor.

Gürün ilçe merkezinden Malatya yönüne doğru ilerlerken ilçe merkezinden yaklaşık 3 km sonra Gökpınar kavşağından dönüş yapabilirsiniz. Bu noktadan sonra yaklaşık 10 km ilerlediğinizde göle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gökpınar Gölü Giriş Kapısı ve Otoparkı - Gökpınar Gölü Kaymakam Galip Demirel Doğal Yaşam Parkı tabelası ve Güvenlik Kulübesi
Gökpınar Gölü Giriş Kapısı ve Otopark

Doğal yaşam alanında açık otopark bulunuyor. Yoğun günlerde kısa bir ziyaret yapacaksanız aracınızı yol kenarına bırakarak kısa bir yürüyüş ile göle ulaşmanızda fayda var.

📍Gökpınar Gölü Google Haritalar Konumu için Tıklayın.