Göktürk Göleti Tabiat Parkı İstanbul ilinin Eyüp ilçesi sınırları içerisinde yer alır. 2011 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilen gölet ismini sınırları içerisinde bulunan Göktürk Beldesinden alır. Karalıkdere ve kolları tarafından beslenen gölet çevresinde meşe ve gürgen ağaçları çoğunluktadır.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı, İstanbul ili Eyüp ilçesi içinde yer almakta olup, 2011 yılında 56 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Göktürk Göleti Tabiat Parkı, ismini bir bölümü alan içerisinde kalan Göletten almaktadır. Gölet, Karanlıkder ve kolları tarafından beslenmektedir. Alanda hakim ağaç türü meşe ve gürgendir.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı Hakkında Bilgi

Belgrad ormanlarının hemen dibinde muhteşem güzellikte doğa manzarası ile ziyaretçilerine huzur dolu bir gün geçirmektedir. Tabiat parkı etrafında meşe ve gürgen ağaçları haricinde Karaçam, Sahil çamı, Saplı meşe, Doğu çınarı, Doğu kızılağacı, Doğu kayını gibi ağaçlarda bulunur.

Göl İSKİ tarafından işletilmekte olup bölgede sulama suyu olarak kullanılmak üzere kontrol altında tutulmaktadır.

Göktürk Göleti Tabiat Parkında Neler Yapılır

Gölün etrafında doğa yürüyüşüne ve bisiklet turu aktiviteleri yapmak mümkündür. Ayrıca fotoğrafçılar için harika kareler çıkarılabilecek güzellikte tabiat görüntülerine sahiptir.

Yürüyüş ve Bisiklet Parkuru

Park içerisinde bulunan Piknik masaları üzerinde Türk Kültürünün vazgeçilmezi piknik mangal yapabilirsiniz.

Piknik Alanı

Bölgede su ihtiyacını gidermek amacıyla çeşmeler, araç otoparkı, büfe, WC, mescit, çocuk oyun parkı, yağmur barınağı, lokanta bulunmaktadır.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı Yakınlarında Konaklama

Bölgede konaklama yapılabilecek bir nokta bulunmamaktadır. En Yakın hotel İstanbul şehir merkezinde bulunur.

Göktürk Göleti’ne Ne Zaman Gidilmeli?

Tabiat parkına İlkbahar ve yaz aylarında gidilerek doğanın harika görüntülerine tanıklık edebilirsiniz.

Göktürk Göleti Tabiat Parkında Ne Yenir?

Göktürk göleti tabiat parkında bulunan lokantada yemek yemeği tercih edebileceğiniz gibi, piknik alanında mangal ve çeşitli mesire aktiviteleri yapabilirsiniz.

Göktürk Göleti Tabiat Parkına Giriş Ücreti Ne Kadar?

Tabiat parkına giriş şekliniz ile fiyatlar değişmektedir. Şahıs olarak girişlerde 5 TL’lik bir ücret ile Park içerisine girilebilmektedir. İndirimli şahıslardan 2,5 TL ücret alınır.

Bunun yanı sıra aşağıda araçlara göre fiyat listesini bulabilirsiniz. Bu araçlar ile içeriye girildiğinde araç içerisindeki kişi sayısı dikkate alınmaz. Ayrıca ücret ödenmez.

Bisiklet : 5 TL
Motorsiklet : 10 TL
Otomobil : 15 TL
Minibüs : 45 TL
Midibüs : 75 TL
Otobüs : 120 TL

Girişi Kapısı

Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

İstanbul’un Eyüp ilçesi Göktürk beldesi kuzey batısında yer alan tabiat parkı önünden geçen halk otobüsleri şunlardır.

48 Göktürk-Mecidiyeköy 
48A Göktürk-Kazlıçeşme
48E Göktürk-Eminönü
48L Göktürk-4.Levent 
48KA Kemerburgaz-Arnavutköy

Ayrıca özel aracınızla gitmeniz durumunda istanbul merkezinden Hasdal Kemerburgaz yönüne doğru gitmeliler. Bu yok üzerinden Göktürk beldesine girerek tabiat parkına ulaşabilirler.

İstanbul’daki gezilecek milli parklar listemizede göz atabilirsiniz.