Elazığ’a bağlı Karakoçan ilçesinde Tunceli sınırına yakın bir noktada Peri Suyu Çayı kenarında bulunan Golan Kaplıcası hem sıcak havadan kaçıp serinlemek hem de doğal kaynak suyu ile tedavi olmak isteyenler için birebir. Ülkede bulunan bazı kaplıcalar gibi kükürtlü suyu sonradan ısıtılarak kullanıma sunulmuyor, hatta suyu kullanılabilecek sıcaklığa getirebilmek için Peri Suyu Çayından 15 dakikada bir soğutma işlemi için su çekiliyor. Bu özelliği ile tedavi özelliğini en iyi şekilde kullandırıyor.

Kaplıcanın kükürtlü suyu romatizma,nevrit, poli-nevrit, kırık-çıkık, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarının tedavisini destekleyici özellikleri bulunuyor. Suyun kaynaktan çıkış sıcaklığı yaklaşık 65 derece. Su kaynağı havuzun hemen yanında bulunuyor. Bay ve Bayanlar için ayrı havuzları mevcut.

Bazı yorumlarda suyun koktuğunu okumanız mümkün ancak bu koku suyun sahip olduğu kükürt miktarından dolayı gelmektedir. Buda her kaplıcada karşılaşabileceğiniz bir kokudur.

Kaplıcanın bulunduğu bölgede doğanın manzarası harika. Peri Suyu Çayı yanında oturup çayınızı yudumlayabileceğiniz balkon bulunuyor. Ayrıca tesiste konaklama imkanı var. Yoğun günlerde oda kiralamak için erkenden gitmenizde fayda var.

Kaplıcalara giden yol biraz bozuk ve sabır gerektiren bir rotası bulunuyor. Gittiğinizde modern bir tesis beklememeniz gerekiyor. Misafirperver bir personeli bulunuyor. Ayrıca canlı müzik etkinliği de bulunuyor.

Golan Kaplıcası Giriş Ücreti

Golan Kaplıcasına giriş ücreti 2019 yılında 15 TL’dir.

Golan Kaplıcasına Nasıl Gidilir?

Kaplıca Karakoçan ilçesine yaklaşık 18 km uzaklıkta Yoğunağaç köyünde bulunuyor. Bölgeye ulaşmak için özel aracınızla gitmeniz gerekiyor. Yolların bozuk olduğunu ve rotada dikkatli olmanız gerektiğini yukarıda belirtmiştir. Karakoçan ilçe merkezinden Demirdelen beldesine doğru giderek bölgeye ulaşabilirsiniz.