Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Söğüt Köyü sınırları içerisinde bulunan Gölcük yaylası muhteşem doğası ve tertemiz havası ile size huzur verdiğini hissedeceğiniz bir nokta. Çam ağaçları ile çevrili bir krater gölünün bulunduğu yaylaya ulaşımda günümüzde daha rahat bir hale getirilmiş.

Rakımın 1450 olduğu Gölcük yaylasına giriş için cüzi bir miktar para ödemesi yapılıyor. (Resmi tatil günleri farklılık göstermesi haricinde 1 TL veya 2 TL)  Ayrıca girişte size birde çöp torbası verilmesinde de anlaşılacağı gibi yaylanın çevre temizliğine çok dikkat ediliyor.

En sıcak yaz aylarında dahi akşam saatlerinde burada bulunmanız durumunda üzerinize kalın giysiler almanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Öyle ki güneşin batışına yakın ve battıktan sonra yayla gerçekten soğuk oluyor.

Bölgede bulunan mesire alanlarında piknik yapabilirsiniz.  Burada kontrollü bir şekilde ateş yakabilir ve mangal yapabilirsiniz. Kütahya’da piknik yapılabilecek en iyi yerlerden biri denilebilir.

Bölgede temel ihtiyaçları karşılayacak bir markette bulunuyor.

Alanda kamp kuran ve karavan ile konaklama yapan insanlar görebilirsiniz.

Yaylada su ihtiyacınızı karşılayak çeşme, tuvaletler, mescid, piknik masaları bulunuyor.

Ayrıca krater gölü çevresinde bulunan yürüyüş yolu üzerinde ufak bir doğa yürüyüşü yapma imkanınız var.

Göl balıkçılığı konusunda bilginiz varsa balık tutabilirsiniz.

Gölcük Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Gölcük yaylası Kütahya Merkezine yaklaşık 130 km, Simav ilçesine ise yaklaşık 15 km mesafede bulunuyor. Yaylaya gitmek için Tavşanlı – Simav yolu kullanılıyor.  Bu yolun virajları zengin olduğundan yolculuk esnasında dikkatle olmanızı öneriyoruz. Yol üzerinde Gölcük Dağı rakım tabelasını gördüğünüz noktada (zirvede) yaylanın girişinide görebilirsiniz.