Sivas ilinde bulunan Güdük Minare (Şeyh Hasan Bey Türbesi) Sivas ve Kayseri merkezli kurulan ve 1335 – 1381 yılları arasında arasında hüküm sürmüş olan Eratna Beyliğinin eseridir. Halk arasında silindirik ve dikey yapısı nedeniyle Güdük Minare olarak anılan bu yapı aslında beyliğin kurucusu olan Alaeddin Eratna’nın üç oğlundan en büyüğü olan Hasan Büzurg’ün kümbetidir. Sivas valisi iken genç yaşta ölen Hasan Büzurg buraya gömülmüştür. Güdük Minarenin yapım yılı 1357’dir.

Güdük Minare (Şeyh Hasan Bey Türbesi) Sanduka

Güdük Minare diğer adıyla Şeyh Hasan Bey Türbesi içerisinde bulunan sanduka* Şeyh Hasan’a aittir. Kare bir kaide üzerine silindirik tuğla örülü bir gövdeye sahiptir. Giriş kapısının kuzey yönüne baktığı yapının her yönünde bir penceresi bulunmaktadır.

*Sanduka : Genellikle seçkin kişilerin asıl mezarının üzerine yerleştirilen, tahta ya da mermer tabut.

Güdük Minare Nerede ve Nasıl Gidilir?

Günümüzde minare etrafında yoğun yerleşim yapıları görülmektedir. Sivas il merkezi kent meydanına yakın bir noktada bulunan Türbeye 25. Dikilitaş Caddesi üzerinden ulaşmanız mümkün.

Sivas il merkezi görülmeye değer tarihi yapılar barındırıyor. Türbe ve Cami sınıfında Kale Cami ve Ulu Cami, Güdüklü Minare yakınlarında bulunan ve görmeniz gereken tarihi mekanlardan bazıları.