Denizli’nin Güney ilçesinde bulunan Cindere köyü sınırlarında bulunan ve ilçe ile aynı ismi taşıyan Güney Şelalesi, sadece bir şelale değil aynı zamanda içerisinde barındırdığı doğal güzellikler ve floralar nedeniyle bir milli parktır ve birinci derece SİT alanıdır. Şelale ve etrafı doğal güzelliği ve muhteşem manzaraları ile görülmeye değer bir noktadır.

Güney Şelalesi suyu Cindere dağı yamaçlarında toplanan suların birleştiği dere yatağından akan sulardan oluşmaktadır. Suyun döküldüğü nokta Büyük Menderes nehridir. Yaklaşık 20 metre yükseklikten süzülen su kireçlidir. Bu nedenle şelalenin döküldüğü noktada kalker basamklar ve çeşitli doğal yapılar oluşmuştur.

Yıllarca aynı noktadan akan şelalenin damlacıklarının oluşturduğu yeşil kadife yosunlar üzerinden süzülen sular yıllara dayalı olarak sarkıt dikitler oluşturarak Damlataş Mağarası ortaya çıkmış ve mağara içerisinde yüzülebilecek bir göl bulunmaktadır.

Güney Şelalesine Güney ilçesinden giderek yerleşim yerinde bulunan tarihi ve eski yapılara göz atabilirsiniz. Dönüşte ise Yenice kent üzerinden yaparak Tripolis Antik Kenti kazı çalışmalarını izleyebilirsiniz.

Bölgede bulunan alabalık tesislerinde bir balık ziyafeti çekebilir yada kendi imkanlarınızla piknik yapabilirsiniz. Mangal yapabilirsiniz.

Güney Şelalesine giderken görülen doğa ve baraj gölü manzaraları gerçekten görülmeye değer.

Güney Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Şelâle Denizli’ye 55 km, Manisa’ya 190 km, Uşak’a 80 km (tali yol ile), İzmir’e 213 km uzaklıkta. Denizli merkezinden Salihli ilçesine doğru giden yol üzerinde bulunan Yenicekent beldesi mevkisinde belde merkezine giriş yapın. Tripolis Antik Kenti yanından Güney ilçesine doğru devam edin. Büyük Menderes Nehrine parelel olarak yaklaşık 16 km ilerlediğinizde Şelale için tabelaları görebilirsiniz.

 

Şelâle Denizli’den 72km, Manisa’dan 120km, Uşak’tan 198 km, İzmirden 213 km. Eğer Güney ilçesindeki tarihi ve eski yapıları seyredip nostalji yapmak istiyorsanız şelaleye Güney üzerinden gidin lakin dönüşunüzü Yenice kent üzerinden yapın ve Tripolis Antik Kenti kazı çalışmalarını da izleyin veya gidiş ve dönüşü Yenicekent üzerinden yapın. Denizli Aydın yolunu Manisa Uşak yoluna bağlayan Buldan Sarıgöl Alaşehir Salihli yoluna sadece 25 km. Şelalenin alt tarafında cinderesi barajı var. Malumunuz adı üstünde Güney Şelalesi tabiat parkı yeşil orman ve bitki örtüsü muhteşem ve ortam müthiş serin kendi imkânlarınızla piknik yapabileceğiniz gibi çevredeki restaurantlardanda faydalanabilirsiniz.