Hababam Sınıfı Müzesi

Unutulmaz Yeşilçam filmi olan Hababam Sınıfının çoğu sahnelerinin çekiminlerinin yapıldığı yer Olan Adile Sultan Kasrı içerisinde bulunan Hababam Sınıfı Müzesi sizleri neredeyse her sahnesi hatırladığınız o karelere geri götürecek. Bu yazımızda Hababam Sınıfı Müzesi ve Adile Sultan Kasrı hakkında bilgiler vereceğiz. Hababam Sınıfı Müzesine Nasıl Gidilir gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.

Rıfat Ilgazın yönetmenliğini yaptığı film dizisi toplam 4 seriden oluşuyor. Bu film serilerinin tümünün ana çekim noktası Validebağ Korusunda bulunan Adile Sultan Kasrında çekilmiştir. Filmlerin çekildiği Hababam Sınıfı ise günümüzde müze olarak ziyaretçilerini bekliyor.

 

Müze içerisinde filmde rol alan karakterlerin heykelleride bulunuyor. Ancak bu bal mumu heykellerin gerçeğine çok benzetemediğimizi söylemek isteriz. Daha profesyonel bir çalışma yapılabilirdi.

Sınıf içerisine girdiğinizde ilk gözünüze çarpan o meşhur sahne olan Güdük Necminin sobaya girerek kopya çekme çalışmalarının yaptığı ve Mahmut hocaya yakalandığı sahne canlandırılmaya çalışılmış.

Sınıf içerisindeki duvalarda Hababam Sınıfı filminde en çok akılda kalan sahnelerden oluşturulmuş posterler görebilirsiniz. Sıra üstlerinde bulunan posterlerde oyuncuların resimleri bulunuyor. Ayrıca sınıf içerisinde Hafize Ananında bir heykeli mevcut.

 

Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti

Validebağ korusuna, Alide Naşit Kasrına ve Hababam Sınıfı Müzesine Giriş Tamamen Ücretsiz.

Müzeyi gezmek için herhangi bir ücret ödemeye ya da müze kart göstermeye gerek yok. Girişte danışma bölümünden 2 Liraya galoş almayı unutmayın yeter.

Hababam Sınıfı Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze haftanın her günü 09:00 ile 17:00 arası ziyarete açıktır.

Müze haftanın her günü sabah 09:00 – akşam 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Validebağ korusu da gezilecekse 3 saat gezi için yeterli olacaktır.

Hababam Sınıfı Müzesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Barbaros Mahallesi, Tophanelioğlu Cd. No:72 – Üsküdar / İstanbul

Nasıl Gidilir: Üsküdar – Eminönü iskelesinin önünden kalkan mavi minibüslere veya 6 Hat Nolu İETT otobüsüne binerek Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek hizmet binasında inmelisiniz. Burada indikten sonra tabelaları takip ederek müzeye ulaşabilirsiniz.

12C veya 11T Hat Nolu otobüsler ile de Adile Sultan Kasrı durağına gelip Öğretmenevi girişinden müzeye gelebilirsiniz.