Sivas ili Hafik ilçesinin 3 km kuzey batısında bulunan Hafik gölü büyük çoğunlukla Büyük Göl olarak bilinmektedir. Eriyebilen kayaçların bulunduğu göllere verilen bir ad olan karstik göl özelliğindedir. Bölgede çok sayıda irili ufaklı göl bulunmasından ve Hafik Gölünün bölgenin en büyük gölü olmasından dolayı Büyük Göl ismiyle anılmaktadır. Göl Sultanpınarı ve Kapaklı kaynaklarından beslenmektedir. Ayrıca göl tabanında kaynama ile sular toplanmaktadır. Köy ırmağı olarak bilinen ve göl suyunun Kızılırmağa bağlandığı bir ırmağa sahip olduğundan Hafik Gölü bir açık havza özelliği taşımaktadır.

 

1 km2 yüz ölçümüne sahip olan Hafik Gölü ( Büyük Göl ) su derinliğinin fazla olmadığı, balıkçılık ve su sporlarının yapılabildiği bir tabiata sahiptir.  Gölün ortalama 6 m derinliği vardır. Gölün su seviyesi ilkbahar döneminde maksimum seviyeye ulaşır. Yaz mevsimi sonlarında bölgedeki yağış durumuna göre gölün seviyesi bazı yıllarda oldukça düşük olarak gözlemlenmiştir. Aslında göl 3 çukurdan meydana gelir. Yaz aylarının sonunda kurak geçen yıllarda göl 3 bölüme ayrılmakta ilkbahar aylarında tekrar birleşmektedir.

Sivas ilinin ön gözde mesire (piknik) alanı olan Hafik Gölü kıyısında 3 piknik ve eğlence tesisi bulunmaktadır.

Hafik Gölü Sosyal Tesisleri

Arkeolojik araştırmalar sonucu Antik çağlarda dünyada nadir görülen su üzerinde yerleşmenin kurulduğu tespit edilmiştir. Gölün içerisinde bulunan Pılır Höyüğü bu yerleşimin açık ispatıdır. Bu höyükte göl tabanına çalışmış ahşap direkler üzerinde göl evlerinin varlığı tespit edilmiştir.

Hafik Gölüne Nasıl Gidilir?

Hafik gölü Sivasın Hafik ilçesine 3 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Hafik ilçesinden Sivas istikametine hafta içi her gün sabah 06:30 ‘dan akşam 18:00’e kadar saat başı araç bulunmaktadır.
Sivas’tan Hafik ilçesine hafta için her gün sabah 07:30’dan akşam 19:00’a kadar saat başı araç bulunmaktadır.
Cumartesi günleri sabah 07:00’den 15:00’e kadar saat başı araç bulunmaktadır. Saat 15:00’te hareket eden araçtan sonra saat 17:00 de bir araç daha hareket etmektedir.
Cumartesi günü Sivas’tan Hafik istikametine sabah 08:00’den 16:00’a kadar saat başı araç bulunmaktadır. Saat 16:00’da hareket eden araçtan sonra saat 18:00’de bir araç daha hareket etmektedir.
Pazar günü Hafik’ten Sivas istikametine sabah 07:00’den akşam 17:00’ye kadar 2 saatte bir araç hareket etmektedir.
Pazar günü Sivas’tan Hafik istikametine sabah 08:00’den akşam 18:00’e kadar 2 saatte bir araç hareket etmektedir.
Bilgi için : 0346 841 23 22 numaralı telefonu arayabilirsiniz.