Hatay’ın Defne ilçesinde bulunan Harbiye Şelaleleri yaklaşık 3000 yıllık bir tarihe sahip dünyaca ünlü doğa harikası. Hatay’ya gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olan Harbiye Şelaleleri bölgesinde yapılacak bir çok aktivite ve bu aktiviteleri mümkün kılan bir çok işletme bulunuyor. Çağlayanlar Bölgesi olarak bilinen noktada Harbiye Şelaleleri dizisinden meydana geliyor. Şelalelerin ana kaynağı dağlardan toplanan kaynak sularıdır.

Doğanın tadını sonuna kadar çıkartabileceğiniz Çağlayanlar Bölgesinde piknik, kahvaltı, cafe ve restoran tarzı bir çok işletme bulunuyor. Ayrıca bölgeye yakın noktada konaklama yapabileceğiniz otellerde var. Kendi kahvaltınızı ve pikniğinizi yapmak için malzemelerinizi getirip dere kenarında bulunan masaları kullanabilirsiniz.

Harbiye Şelaleleri Nerede ve Nasıl Gidilir?

Şelale Defne ilçesinin Yayladağ tarafına doğru olan çıkışında bulunuyor. İlçe merkezine yaklaşık olarak 1 km, Hatay merkezine ise 9 km mesafede bulunuyor. Ulaşım Antakya merkezinden Harbiye otobüsleri ile kolayca şelalelerin bulunduğu bölgeye gitmeniz mümkün. (Halk Otobüsü ücreti 1,5 TL)

Şelalelere Defne ilçesi merkezinden geçen D825 Antakya – Yayladağ karayolunu izleyip ulaşabilirsiniz. İlçe çıkışına yakın noktada Harbiye Şelaleleri tabelalarını takip edip rahatlıkla bölgeyi bulabilirsiniz.

🌍Konum İçin Tıklayın.

Harbiye Şelaleleri Giriş Ücreti, Piknik ve Diğer Ücretler

💲Harbiye Şelaleleri bölgesine giriş ücretsiz. (Otopark ücreti hariç)

Aşağıdaki ücretler işletme gözetmeksizin yaklaşık olarak verilmiş fiyatlardır. Harbiye Şelalelerinde bulunan işletmelere giriş öncesi fiyat bilgisi almanızda fayda var. Bölgede aynı servisi çok farklı fiyatlarla sunan işletmeler bulunuyor. Örneğin; bir çaydanlık isteyerek 15 TL karşılığı bir masada oturup kendi getirdiğiniz kahvaltılıkları serip güzel bir kahvaltı yapabileceğiniz mekanların yanında saatlik 50 TL fiyatla masa kiralayıp üstüne çaydanlık içinde fiyat vermeniz gereken mekanlarda bulunuyor. Bu nedenle giriş yapacağınız mekanda öncelikle fiyat bilgisi almanız, hatta pazarlık yapmanızda fayda var.

🚗Harbiye Şelaleleri girişinden girmeden yukarıya doğru giderek aracınızı uygun bir noktaya park etmeniz mümkün. Ayrıca şelalelerin giriş noktasındaki otoparkta 10 TL ücret karşılığı aracınızı bırakabiliyorsunuz. (Bırakılan süre önemli değil)

🌲Şelaleler bölgesinde bulunan işletmelerde piknik yapmak için masa kiralayabiliyorsunuz. Fiyatları işletmeye göre değişiklik gösterse 2020 yılı için 4 kişilik bir masayı kiralama ücreti yaklaşık olarak 35 TL ile 40 TL arasında. 

🤑2 kişilik bir çaydanlık fiyatı 15 TL. 10 kişilik bir çaydanlığın fiyatı 70 TL.

🐟Alabalık v.b balık menü çeşitleri 30 TL – 60 TL arası.

☕1 fincan kahve 10 TL.

🍳Kahvaltı ücreti kişi başı 30 – 35 TL. (Serpme)

Harbiye Şelalelerinde Neler Yapılır?

😎Şelaleleri ziyaret için en çok tercih edilecek zaman yaz ayları. En sıcak günlerde bile buz gibi serinletici suyuna ayaklarınızı sokarak serinleyebilirsiniz. Alanda güneş ışığı yaşlı ağaçların arkasında kalıyor ve alana müthiş bir serinlik katıyor.

🥓Mangal takımınızı getirerek izin verilen alanlarda mangal yapabilirsiniz.

🍺Bölgede bulunan işletmelerde kahvaltı, balık, et ürünleri, ızgara, yiyebilir ve alkollü, alkolsüz içecekler, sıcak içecekler içebilirsiniz. Şelalelerin döküldüğü havuzların kenarlarında ve dere içerisinde bulunan masalarda oturarak ayaklarınız suya sokarak serinliğin tadını çıkarabilirsiniz.

🎉Girişten şelaleler bölgesine inerken yol üzerinde bulunan hediyelik eşya standlarından sevdiklerinize ve evinize hediyelik eşya alabilirsiniz.

📷Muhteşem doğa manzarasını arka planınıza alarak çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Harbiye Şelaleleri Defne’nin Göz Yaşları Hikayesi

🏛Şelalelere Defne’nin göz yaşları denmesinin mitolojik bir hikayesi bulunuyor. Anlatılan mitolojik hikayeye göre Daphne (Defne) Apollon ile karşılaşıp ona aşık olmuş ve toprak anadan kendisini saklamasını ister. Toprak ona onu bir defne ağacına dönüştürür. 3000 yıldır akan bu şelalelerin Daphne’nin Göz Yaşları olduğu belirtilmektedir.


Harbiye Şelaleleri doğal güzelliği ile mutlaka gidip görülmesi gereken bir yer. Son yıllarda Suriye’deki iç savaş nedeniyle ziyaretçi sayısında büyük ölçüde düşüş meydana gelse de günümüzde giderek artan bir ilgiyi görüyor.

❗❗❗ Ziyaretçilerin dikkat etmesi gereken en önemli konu ise bölgeyi temiz bırakmaları gerektiğini unutmamalı. Bazı noktalarda gerçekten sorumsuzca davranış sergilenip piknik çöplerinin etrafa saçıldığını görmek hoş bir görüntü değil. 

❗❗❗ Bölgede işletmelerin ortak bir fiyat politikası izlemesi veya fiyatların daha makul bir seviyeye çekilmesinin ziyaretçi sayısını arttıracağı ve memnuniyet seviyesini yükselteceği malum. Ayrıca bazı işletmelerin mekan ve servis temizliklerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Antakya Kalesi – Hatay