Artvin ili içerisinde bulunan Hatila Vadisi Milli Parkı 1994 yılında park ilan edilmiştir. Yaklaşık 17 bin hektar alana sahip park 170 metre yükseltiden balayıp en yüksek noktasında 3224 metre yükseltiye kadar çıkmaktadır. Bu özelliği ile zengin ve her noktasında ayrı bir bitki örtüsüne sahiptir.

Hatila Vadisi Hakkında Bilgi

V tipi, dar tabanlı derin karakterdeki Hatila Vadisi jeomorfolojik yapısı ile olduğu kadar, Botanik özellikleri ile de dikkat çekmektedir. Bu karakteri ile ülkemizde nadir görülen bir doğa sergilemektedir. Karadeniz Bölgesinde bulunmasına rağmen, Akdeniz Bölgesi bitki türlerini de içeren vadi; ayı, tilki, yaban keçisi, sansar, porsuk gibi memelileri, ötücü ve yırtıcı kuşları ve ünlü Hopa Engereği’ni barındırmaktadır.

Hatila Vadisi Cam Seyir Terası

Hatila Vadisi Milli Parkının bitki örtüsü ve yaban hayatının oluşturduğu doğal güzelliklerinin yanı sıra alanda sıkıldım kayalığında 2015 yılında yapılmış olan 220 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek Cam Seyir Terası bulunmaktadır.

Milli Parkta bulunan seyir terası ile muhteşem bir doğa manzarası izlemeniz mümkün. Seyir terası ücretsiz. Milli parka giriş ücreti haricinde bir ücret ödemeniz gerek duyulmuyor.

Hatila Vadisi‘nin gerek ilginç jeolojik ve jeomorfolojik yapısı, gerekse özgün bitki toplulukları yöreye Türkiye’de ender rastlanan bir alan özelliğini vermektedir. Ayrıca bu doğal öğelerin birleşimi, eşsiz peyzaj güzelliklerini ve zengin rekreasyonel potansiyel alanlarını oluşturmaktadır. Milli Park sahası içerisinde ziyaretçilerin günübirlik ve kamp kullanımı için belirlenmiş yerler bulunmaktadır.

Hatila Vadisi Milli Parkında Neler Yapılır?

Bölgede kamp ve günübirlik piknik yapılacak alanlar mevcut bu alanlar içerisinde Otopark, WC, Mescit, Kamelyalar, Kır Kahvesi bulmak mümkün.

Ayrıca konaklama için Bungalov tipi evler kullanılabilir.

Hatila Vadisi Milli Parkı Giriş Ücreti

Bisiklet 3 TL
Motorsiklet, ATV 6 TL
Otomobil, Kamyonet, Pickup 9 TL
Minibüs 27 TL
Midibüs 45 TL
Otobüs 72 TL
Şahıs (Normal) 3 TL
Şahıs (İndirimli) 1.5 TL

Hatila Vadisi Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Bölge Atvin merkezinin güney batısında bulunuyor. Bölgeye giden yollar dar ve dik yamaçlardan oluştuğu için dikkat edilmesinde fayda var.

Bölgede konaklama yapabileceğiniz bir çok otel ve pansiyon bulunuyor. Hatila vadisi milli parkı yakınında bulunan Atabarı Kayak Merkezi‘de kış aylarında bir çok ziyaretçi tarafından tercih ediliyor.