Samsun’un Havza ilçesi sınırları içerisinde bulunan Havza Kaplıcaları’nın yaklaşık 2000 yıldır kullanıldığı ve şifa kaynağı olarak geçmişten günümüze insanların tercih ettiği bir nokta olduğu bilinmektedir.

Bölgede bulunan Aslanağzı – Kız Göle ve Şifa ve Maarif Hamamları bölgenin geçmişine ışık tutan bir tarihi dokulara sahiptir.

Havzada doğal kaynak suları kaplıca yönünden zengin bir potansiyele sahiptir. Su kaynağı yüzeye yaklaşık 53 derece sıcaklıkta çıkar. Kaplıca Turizm merkezi olarak adlandırılan bölgede 5 adet tesis bulunmaktadır.

Havza Kaplıca Suları Neye İyi Gelir?

Havza Kaplıca suyu Sağlık Bakanlığın aldığı numune sonuçlarına ve tespitlerine göre arsenik, çelik, silis, sodyum, sülfat içerdiği ve kısmen kalsiyum bikarbonatlı termal su olduğu belirtilmiştir. Bu sonuçlardan yola çıkarak kapılca suyunun romatizmal hastalıkların tamamlama tedavisi ile ortopedik ve nörolojik rahatsızlıkların rehabilitasyonunda yararlı etkileri bulunmaktadır.

Havzanın İmaret Mahallesi içerisinde bulunan Kaplıca Tesislerinde konaklama yapılabilecek otel ve moteller bulunmaktadır.

Ayrıca bölgeye belediye tarafından bir Rehabilitasyon Merkezi İnşaatıda devam ediyor.

Bir tatil köyünü andıran Kaplıcaları Bölgesinde tercih edilebilecek hamam ve tesisleri bulabilirsiniz.

Havza Kaplıcaları Tesisleri

Lokman Hekim Kaplıca Tesisleri

Bölgede en çok tercih edilen tesislerden bir tanesi Lokman Hekim Kaplıca Tesisi olarak biliniyor. Uygun fiyatlı hizmeti ve Aileye özel odaları ile eşinizle gidebileceğiniz bir tesis. Hamam ve tesisin diğer bölgeleri genel anlamda temiz.

25 adet apart motelden oluşan otel 125 yatak kapasitesine sahiptir. Tesis bünyesinde 15 adet özel banyo, 500 kişilik özel banyo, 200 kişilik restaurant, 300 kişilik çay bahçesi, 250 kişilik piknik alanı ile açık ve kapalı otopark bulunmaktadır.
Tel.No : +90 (362) 714 40 82
Fax No : +90 (362) 714 00 00

Bölgede Bulunan Bazı İşletmeler ve İletişim Bilgileri

Ancere Termal Otel

Web Sitesi İçin Tıklayın
İletişim;
Telefon Numarası
+90 (362) 714 77 00
+90 (362) 714 77 05 (fax)

Modern Türk Termal Hamamı

İletişim : (0362) 714 13 23

Maarif Otel

İletişim : (0362) 714 10 15

Havza Kaplıcaları’na Nasıl Gidilir?

Karadeniz’li olup Türkiye’nin batısında yaşayan insanların memlekete giderken her zaman geçtiği nokta olan Havza güzergahı üzerinde görüyor olacaksınız ki Kaplıcalar Kenti Havza diye reklamlar bulunuyor. Bu karadeniz yolu üzerinde Havza’nın merkezinden geçerken Havza Terminaline giriş sapağında sizleri Havza Kaplıcaları tabelasıda karşılamaktadır. Bu tabelalar yardımı ile Havza Kaplıca Tesislerinin bulunduğu bölgeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.