Hıdırlık Kulesi

Antalya Kaleiçi bölgesinde deniz kenarında bulunan Hıdırlık Kulesi M.S. 1. yy.da inşa edilmiştir. Günümüzdeki adını Türk Geleneklerinde halen kutlanan Hıdrellez şenliklerinin kuleye yakın olan yeşil alanda yapılması nedeniyle aldığı düşünülmektedir. Anıtsal bir mezar olarak inşa edilen Hıdırlı Kulesi zamanla Bizans döneminde kent nufüsünün artması sonucu sur duvarları genişletilmiş ve kenti koruma amaçlı olarak savunma yapısı olarak kullanılmıştır. Üst katı mancınık alanı ve okçu birliklerinin konuşlanması için ayrılmış olan Hıdırlık Kulesi 19. yüzyıla kadar bu görevini sürdürmüştür. 1950 yıllarında Antalya Belediyesi tarafından malzeme deposu olarak kullanılmış ve günümüzde ziyarete sadece bazı etkinliklerde açılır hale getirilmiştir.

Ayrıca bazı kaynaklarda Kulenin aslında bir Etrüst mezarı olduğu söylenmektedir. Alt kısım mezar odası olarak inşa edilmiş ve roma döneminde üst bölümü savunma amacıyla farklı zamanda inşa edilmiş olduğu söylenmektedir.

Yazın en çok tercih edilen kenti olan Antalya’da akşam saatlerinde kaleiçi mevkisinin canlılığına tarihi bir doku katan Hıdırlık Kulesi harika bir ışıklandırma ile muhteşem bir ambiyans oluşturuyor. Etrafında bulunan oturma alanları ve restoranlarda kuleye karşı birşeyler yiyip içebilirsiniz.

Hıdırlık Kulesi bahçesine girilebilmesine rağmen içeriye girişlere izin verilmiyor.

Hıdırlık Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Antalya Kaleiçi bölgesinde deniz kıyısında bulunuyor. Hemen yakınında Rusya Antalya Başkonsolosluğu ve Mermerli Plajı bulunuyor.