Kırklareli’de doğanın en güzel ve muhteşem manzaralarını görebileceğiniz, şehrin gürültüsünden uzak tertemiz havasını soluyabileceğiniz abartısız en güzel yerleri olan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı mutlaka gezilmesi gereken bir yer. 2007 yılında milli park olarak ilan edilerek korumaya alınmıştır.

İğneada belde yerleşimi milli parkı ikiye bölmektedir. Her iki bölümde yaprak döken karışık ormanlar, longoz ormanları, sulak alanlar ve kıyı kumulları uzanmaktadır. Longoz ormanları ile kıyı kumulları arasında büyüklükleri mevsimsel olarak değişen lagün gölleri ve orman içi göller milli parkın sulak alanlarını oluşturmaktadır.

Ülkemizde İğneada, Sakarya Acalar ve Bursa Karacabey’de bulunmak üzere toplam 3 adet longoz ormanı vardır.

Longoz : Longoz, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan bir özel ekosistemdir. Yalnızca belirli ağaç (örneğin, dişbudak, kızılağaç, vs), bitki (örneğin, göl soğanı, su menekşesi, vs) ve kuş (örneğin, kara leylek, balıkçıl, vs) türleri bu yaşam ortamını tercih ederler.

Longoz Ormanları Milli Parkı toplamda 3155 hektarlık alanı kapsamaktadır. Bu alan içerisinde kamp alanları, ağaçlarla çevrelenmiş harika yollar, kamelyalar, karadeniz manzarası, göller bulunmaktadır. Kırklareli merkezinden ayrılıp Longoz Ormanları Milli Parkına doğru yaklaştığınızda yol boyunca ağaçların değişik tondaki renkleri ile seyahatiniz daha güzel bir hal alıyor. Muhteşem bir doğaya sahip olan Orman dünyanın sayılı longoz ormanlarından bir tanesi.

Bölgede doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Ayrıca bazı zorlu noktalarda yapılan platformlardan kolaylıkla yürüyebilirsiniz. Bölgede Ateş Yakmak Yasaktır.

Kuşların göç yolu olması nedeniyle belirli zamanlarda bu muhteşem doğa manzarasına kuşların harika sesleri eşlik ediyor. Eğer şansınız varsa ve doğru zamanda giderseniz beyaz kuyruklu kartalı, yeşil papağanları, sessiz kuğuları, siyah ve ak balıkçılları, kırlangıç yavrularını görme şansını yakalayabilirsiniz.

Milli park yolu biraz bozuk ve virajlı. Giderken ve dönüşte yollarda dikkatli bir sürüş yapmanız gerekiyor. Orman içerisine normal bir otomobille giriş yapmak sakıncalı. Yollar bu araçlar için çok uygun değil. 4×4 araçlar için macera sayılabilecek yollar bulunuyor.

Elbette bazı ziyaretçiler orman içerisinde mangal yakmak isteyebilir. Ancak milli park içerisinde ateş yakmak veya mangal yapmak yasak.

Longoz Ormanları Milli Parkı Kamp

Bölgede kamp yapabilirsiniz. Ancak giderken mutlaka hazırlı gidin. Bölgede WC, su gibi temel ihtaçları karşılayacak bir nokta bulunmuyor. Kamp alanında ateş yakan kişiler görülüyor. 

Aşağıda TRT tarafından hazırlanan İğneada Longoz Milli Parkı tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kırklareli merkezine yaklaşık 93 km uzaklıkta bulunan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkının giriş kapısı İğneada belde yolu üzerinde bulunmaktadır. Kırklareli merkezinden Pınarhisar tarafına doğru ilerleyip Pınarhisar merkezinden Tekirdağ’ın Saray ilçesine doğru giden yolu kullanarak bu yol üzerinde İğneada kavşağından girdikten sonra yol boyunca ilerleyin. Bu yol Milli Parkın kenarından gitmektedir. Giriş kapısı yol üzerinde görünebilecek bir noktadır.