Ilıca Beldesi

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve önerilen kaplıca statüsü kazanmış olan Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesi Ilıca beldesinde bulunan termal su bir çok hastalıklara faydalı olduğu bilinmektedir. Belde de 2 adet kaplıca tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerden biri büyükşehire, diğeri ise Onikişubat belediyesine aittir. Her iki tesistede Türk hamamı, duş, küvet, jakuzi ve açık yüzme havuzları bulunmaktadır.

En çok tercih edilen tesis olan Zeytin Ilıcası Vali Saim Çotur Kaplıcaları beldenin merkezinde bulunuyor. Bu tesisin etrafında konaklama amaçlı bir çok otel, pansiyon ve apartlar var.

Ilıca Kaplıcaları Neye İyi Gelir?

Romatizmalı hastalıklar, Ortopedik ameliyat sonrası ve kaza sekelleri, Fonksiyonel damar hastalıkları, Solunum sistemi hastalıkları, kronik bronşit, amfizem, alerjik, üst solunum yolları hastalıkları, Sinir sistemi hastalıkları (nevralji, nevrit, felçler), Kadın hastalıkları, Mide-Bağırsak fonksiyon bozuklukları, ülser, karaciğer ve safra kesesi yetmezlikleri hepatit sekelleri, Deri hastalıkları gibi hastalıklarda tedaviyi destekleyici unsurlara sahiptir.

Ayrıca DHA tarafından 2019 yılında Ilıca mahallesi şifalı suyu için yapılan bir haberi aşağıdaki kaynaktan izleyebilirsiniz.

Ilıca Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Kaplıca tesisleri Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesi sınırlarında bulunuyor. Kahramanmaraş merkezine yaklaşık 65 km mesafededir. Kahramanmaraş – Kayseri Karayolu üzerinde Süleymanlı kavşağını gördüğünüz noktadan dönüş yaparak Ilıca yoluna girebilirsiniz. Bu kavşakta Ilıca yönlendirme tabelaları bulunmaktadır.

Ilıcaya Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Eğer tedavi amaçlı gidiyorsanız öncelikle doktorunuza başvurmalısınız. Kaplıca suyu ile 15 dk’dan fazla banyo yapmak önerilmiyor. Tok karnına banyoya girmeyin. Sağlınız için bone ve kulak tıkacı götürmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca tesislerin yoğun zamanlarında hijyenik olarak kendi önleminizi almanız gerekebilir. Mini seyahat çantanızda saç kurutma makinesi ve hijyen malzemelerini bulundurmanız yararınıza.

Ilıca Kaplıcaları Giriş Ücreti

Kaplıcaya giriş ve günübirlik kullanım ücreti yaklaşık olarak kişi başı 5 TL ile 10 TL arasında bulunuyor. yaz ve kış dönemlerinde fiyatlarda değişiklik olmasına rağmen giriş ücretleri makul seviyede. Bölgede konaklama için bir çok tesis bulunuyor. Fiyatlar gecelik 50 TL ile 200 TL arasında değişiklik gösterebiliyor. Yaz aylarında fiyatlar yüksek seviyelerde. Ayrıca tesislere gelmeden önce rezervasyon yapmanız veya telefonla arayarak müsaitlik durumunu sorgulamanız gittiğinizde daha rahat olmanızı sağlayacaktır.

Zeytin Kaplıca tesisleri için +90 507 585 50 82 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.