Muğla’nın Milas ilçesi güneybatısında Manastır Dağı yamacında bulunan İncirliin Mağarası Türkiye’nin turizm açısından en güzel mağaralarından biridir. Gerek doğal olarak oluşan yapısı, gerekse tarihi kalıntıları ile bir çok turistik görseli içerisinde barındıran mağara mutlaka görülmesi gereken bir noktadır.

Mağaranın tamamı 354 metrelik bir uzunluğa sahiptir ve günümüzde 155 metresi turizme açıktır. İncirliin Mağarası içerisinde dev sarkıt, dikit, sutün ve damlataş havuzları bulunmaktadır. Mağara girişindeki toprak zeminde ve mağara içerisinde antik döneme ait bir çok seramik parça bulunmuştur. Bu buluntular ışığında mağaranın geçmiş dönemlerde aktif olarak kullanıldığını göstermektedir.

Yazı Başlıkları

İncirliin Mağarası Ziyaret Bilgileri

Gökçeler Kanyonu içerisinde yer alan mağaranın girişinde bir cafe bulunmaktadır. Burada bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Ayrıca eğer uyku vadisi eya Gökçeler Kanyonuna bir gezi düşündüyseniz bu mağaraya uğramanız durumunda pişman olmayacaksınız. Mağara girişinde bir rehber size eşlik ediyor. Mağarayı korumak adına ne kadar önlem varsa alınmış.

Mağarayı tek başınıza gezemiyorsunuz. Bir rehber eşliğinde grup halinde mağara turu yapılıyor. Ziyarete yeni gelenler mağara girişinde içeride olan grubun gezintisinin bitmesini bekliyor. Mağaraya gitmek için aracınızı bıraktığınız yere bağlı olarak 800 ile 1000 metre bir yürüme mesafesi bulunuyor. Zorlayıcı olan bu yol için yanınızda su bulundurmanız önemli.

İncirliin Mağarası Giriş Ücreti

12 yaş ve altı ücretsiz olan mağarada kişi başı 5 TL ücret alınıyor.

İncirliin Mağarası İçi

Kapalı alan fobisi olan kişilerin girmesinin sakıncalı olduğunu belirtmeliyiz. Fotoğraf çekme alanı dışında fotoğraf çekilmesi yasak. Bazı kritik ve tehlikeli noktalar şeffaf plastik levhalar ile korunuyor. Kolay bir gezinti ve ziyaretçilerin güvenliği için Çelik konstrüksiyon merdiven ve yürüme yolları inşa edilmiş.

Mağara girişinde bulunan Gökçeler Kanyonu Teras Cafe ve Restorant hakkında bilgi ve rezervasyon için +90 530 391 97 91 nolu telefonu arayabilirsiniz.

İncirliin Mağarasına Nasıl Gidilir?

İncirliin Mağarası Milas ilçe merkezine yaklaşık 20 km mesafede yer alıyor. Milas merkezinden Bodrum yönüne doğru ilerlerken Gökçeler beldesine doğru dönerek Uylu Vadisi ve Gökçeler Kanyonu yönünü takip edin. Ayrıca bu bölgeler için yönlendiren tabelalar yol üzerinde sizi yönlendirecektir.

Mağaranın giriş noktası kanyonun biraz aşağısında olması nedeniyle merdiven ile iniş gerekiyor. Dönüşte sizler biraz zorlu bir tabiat gezintisi bekliyor. Bunada hazırlıklı olmanızda fayda var.