Bursa’nın Osmangazi ilçesi Uludağ yolu üzerinde bulunan İnkaya köyü içerisinde yaklaşık 600 yıl önce filizlenmiş bir çınar ağacı 1991 yılında rahmetli Barış MANÇO’nun bir televizyon programında bu çınarı konu alması sonucu ilgileri üzerine çekmiştir. Bulunduğu köyle aynı ismi taşıyan İnkaya Tarihi Çınar Ağacı bugün yerli ve yabancı bir çok turistin uğrak yeri haline gelmiştir. Doğu Çınarı ismi ile de anılmaktadır.

Tarihi Çınar Ağacı Hakkında Bilgi

İnkaya Tarihi Çınar Ağacı ana gövde genişliği yaklaşık 3 metre ve gövde çevresi 9,2 metredir. 13 ana kola sahiptir. Bu kolların kalınlığı 3-4 metreyi bulabilmektedir. Türkiye’nin en yaşlı ağaçlarında biridir. 

1992 yılında rahmetli Barış MANÇO yaptığı televizyon programında bu ağacı tanıtması ve 11 çocuğu elele tutuşturarak ağacın gövdesini anca sarabilmeleri ağacın tanınmasına yol açar ve o günden sonra ziyaretçi akınına uğramaya başlar. Sonrasında çevre düzenlemesi ve işletmelerin açılması ile Bursa’nın ve Marmara’nın en ünlü kayak merkezi olan Uludağ yolu üzerinde olması nedeniyle bir çok yerli ve yabancı turistin ilgi odağı haline gelmiştir.

İnkaya Tarihi Çınar Ağacının hemen gölgesinde ve etrafında çay bahçeleri ve hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Bursa’ya özgü hediyelik eşyalar, Osmanlı kıyafetleriyle fotoğraf çekimi yapılan bir stüdyo, zeytinyağı ve çeşitli içeceklerin satıldığı bir çok sergi ve dükkandan alışveriş yapabilirsiniz.

Eğer Uludağ’a bir yolculuk yapıyorsanız veya Tarihi Çınar Ağacını görmeye gidiyorsanız amacınız sadece dinlenmek ve vakit geçirmek olmamalıdır. Bilmelisinizki bu Çınar ağacı Osmanlı İmparatorluğunun ilk köylerinden biri olan İnkaya köyünde bulunuyor. İlk filizlenme zamanı Yıldırım Beyazıd ile Fetret Devri arasında bir tarihte yaşanıyor. Bu tarihi çınar ağacının altında yüzyıllar boyunca tarihte yaşamış bir çok insan dinlendi, zaman geçirdi, gölgelendi. Çıkarttığı her dalda bir dönemin izleri gizli. Bu koca çınara bakarken bunları düşünmeniz ve hayal etmeniz sizleri bir mola yerinden çok tarihsel bir gezintiye çıkaracaktır.

İnkaya Tarihi Çınar Ağacı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bursa Kent Meydanı’nı baz aldığımızda Tarihi Çınar yaklaşık 9 km uzaklıkta bulunuyor. Ulaşım için Uludağ rotasını takip ederek İnkaya ve Tarihi Çınar tabelasını gördüğünüz noktadan dönerek tarihi çınara ulaşabilirsiniz.