Bilecik’in Bozüyük ilçesi içerisinde bulunan ve eski adıyla İnönü Şehitliği, yeni adıyla İnönü Savaşlar Bozüyük Şehitliği Yunan birliklerine karşı yapılan İnönü savaşlarında bölgede şehit düşmüş Türk askerleri için yapılmıştır. İstiklal Savaşı Metristepe – İnönü bölgesi arasında yoğun çatışmaların olduğu ve tarihte İnönü Savaşları olarak bilenen savaşların yapıldığı noktada bulunur. Şehitlik 1930 yılında Milli Savunma Bakanlığı tarafından yaptırılmıştır.

Bozüyük’te gerçekleşen 1. ve 2. İnönü Savaşları Yeni Türk Devletinin düzenli ordusunun kazandığı ilk savaş olma özelliğini taşır. Şehitlik bölgesinde yaklaşık 4200 şehit askerin kaydı bulunmasına isimleri bilinmemesi nedeniyle şehitlikte 141 mezar vardır.

İlk Zafer

İstiklal Mücadelesinin ilk zaferlerini yaşatarak Türk’e zincir vurulamayacağının mesajını düşmana vermiş ve tüm ülkede umut ışığı yakarak destan yazılmıştır.  Öyleki Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk 2. inönü zaferi sonrası İsmet İnönü’ye şöyle bir kutlama mesajı göndermiştir.

Siz orada yalnız düşmanı değil,
milletin makus talihini de yendiniz.

Şehitlik ortasında bulunan anıt altında şu satırlar yazar ;

Ey Yolcu burada şu gördüğün mezar
Türklerin İstiklâl abidesidir.
Bir gökten bir göğe haykıran rüzgâr
İnönü Cengi’nin Zafer Sesi’dir.

Zafer Kutlamaları

Her yıl İnönü savaşlarının kazanıldığı tarih olan 1 Nisan’da zafer kutlamaları yapılmaktadır.

İnönü Şehitliğine Nasıl Gidilir?

Bozüyük ilçe merkezinden Eskişehir yönüne doğru giderken ilçe çıkışında Kütahya yönüne doğru dönün. Yaklaşık 3 km sonra İnönü Şehitliği tabelasını göreceksiniz. Bu noktadan sağa dönerek 500 metre ilerlediğinizde şehitliğe ulaşmış olursunuz.