Irmak Tabiat Parkı İstanbul ili, Sarıyer İlçesi, Belgrad Ormanı içerisinde yer almakta olup, 11.07.2011 tarihinde 10,00 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Belgrad Ormanında rağbet gören alanlardan bir tanesidir.

Irmak Tabiat Parkı Hakkında Bilgi

Irmak Tabiat Parkı’nın da içinde yer aldığı 5524 hektarlık Belgrad Ormanı, günümüze kadar ulaşabilmiş paha biçilemez mimari eserlere, yaklaşık 400 bitki, 169 kuş, 56 kelebek ve yüzlerce mantar türü ile birçok memeli hayvan, sürüngen ve amfibiye ev sahipliği yapmaktadır.

Günümüzde Belgrad Ormanı, yaklaşık 15 milyon kişiye ev sahipliği yapan İstanbul kentinin başlıca rekreasyonel alanlarından biri olmuştur. Orman, özellikle bahar aylarının başından sonbaharın ortalarına kadar binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Bu ormanda yapılan faaliyetlerin başında da piknik gelir.

Belgrad Ormanı, tarih içinde her ne kadar büyük oranda şehre kaliteli su sağlaması bakımından ön plana çıkmış olsa da, avlanma, yürüyüş, piknik ve kısa süreli konaklamalar gibi çeşitli aktiviteler de bu ormanda gerçekleştirilmiştir. Orman, özellikle Avrupalı seyyahlar, sefirler ve diplomatlar için yüzyıllar boyunca İstanbul’un gözde sayfiyelerinden biri olma özelliğini korumuştur. Belgrad Ormanı’nın su üretimi fonksiyonu nedeniyle dikkatlice korunması, ormanın doğal karakterinin bozulmasını da önlemiş ve dolayısıyla burası bir sayfiye yeri olarak dikkat çekmiştir.

Irmak Tabiat Parkı’nda Neler Yapılır?

Belgrad Ormanı’nda yer alan Irmak Tabiat Parkı’nda günübirlik piknik yapma, içerisinde girişi bulunan ve Büyük Bend’in etrafını dolanan 6 km’lik parkur da muhteşem doğa manzarası altında koşu ve yürüyüş yapılabilir. Doğa fotoğrafçılığı, flora veya fauna araştırmaları gibi aktivitelerde bulunulabilir.

Irmak Tabiat Parkı’na Giriş Ücreti Nedir?

Şahıs 4 tl, İndirimli 2 tl, Bisiklet 4 tl, Motosiklet 8 tl,otomobil 12 tl, minibüs 35 tl, Midibüs 60 tl, otobüs 110 tl

Irmak Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Maslak-Bahçeköy yönünden gelenler için de, Kemerburgaz yönünden gelenler için de Bahçeköy-Kemerburgaz yolu üzerinde sağ tarafta tabelasıyla kendini gösteren bu tabiat parkı, Kirazlıbent Tabiat Parkı’nın karşısında bulunmaktadır. Toplu taşımayı kullanacak olanlar Bahçeköy semtine Varış için, Levent Büyükdere Caddesi üzerinden Bahçeköy yönüne giden “42 M” otobüslerine ya da Yenikapı-Hacıosman metro hattını kullanarak Hacıosman’a geldikten sonra “42 HM” otobüslerine binip son durakta inebilirler. Bahçeköy semtine ulaştıktan sonra taksi ile alana ulaşabilirler.