Denizli – Merkezefendi ilçesine bağlı Saraylar Mahallesi’nde bulunan ve Denizli şehir merkezinin en önemli turistik yerlerden biri olan Tarihi Kaleiçi Çarşısı tarihi 8. yüzyıla kadar dayanmakta ancak günümüzdeki yapının 11. yüzyıllarda yapıldığı düşünülmektedir. Denizli’nin ilk kurulduğu ve ilk yerleşimin olduğu yer bugün Kaleiçi Çarşısının bulunduğu alandır. Bu alanda bulunan kalenin yapımı 1243-1250 yılları arasında gösterilmesine rağmen Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar bulunmaktadır. 11. yüzyılda yapılan kalenin daha önce burda bulunan kale veya benzeri bir yapının kalıntıları ile yapıldığı anlaşılmıştır.

Tarih boyunca şehirleri düşman işgalinden korumak için inşa edilen kaleler günümüzde tamamen eski işlevini yitirmiştir. Anadolunun bir çok bölgesinde bulunan kalelerin şehir merkezine yakın olanları turistik açıdan müzeye çevrilmiş ancak özellikle şehir merkezinin dışında kalanlar ise bakımsızlıktan yok olmaya mahkum bırakılmıştır. Denizli Kaleiçi Çarşısı ise günümüzde aktif olarak kullanılan, içerisinde bir çok dükkan ve satış mağazasının bulunduğu bir alışveriş merkezi olarak kullanılıyor.

Kaleiçi Çarşısı, Merkezefendi ilçesine bağlı Saraylar Mahallesi’nde yer almaktadır. Tarihi çarşı, 8 yüzyılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Orijinalinde Denizli Kalesi surlarından oluşan çarşı, yaklaşık 280*160 metre ölçülerinde bir alanı kaplamaktadır.

Denizli Kaleiçi Çarşısı Mağazaları

Kale içerisinde yemek ve içecek servisi yapılan restoran ve cafeler, giyim ve ayakkabı mağazaları, terziler, hediyelik eşya dükkanları, kuyumcular, çanak çömlek hırdavat dükkanları bulabilirsiniz. Ayrıca çarşı içerisinde çok sayıda son usta denilen artık yeni çırakların yetişmediği meslek gruplarını icra eden kişilerde bulunuyor.