Gümüşhane’nin Torul ilçesi Cebeli beldesinde bulunan Karaca Mağarası yaklaşık 3000 yıllık kireç taşlarının buz ile buluşması sonucu doğal olarak ortaya çıkan sarkıt ve dikitleri ile muazzam bir görüntüye sahip görülmesi gereken bir doğal yapı.

Mağaranın uzunluğu 256 metre, yerin altına doğru sadece 15 metre iniliyor. Mağara genel anlamda yatay bi yapıya sahip. Sarkıt, dikit, sütun, bayrak ve perde damlataşları ile damlataş havuzları büyük boyutlara ulaşmıştır.

İçerisindeki ışıklandırma sonucu daha güzel bir görüntüye sahip olmasının yanı sıra kireçli ortamın oluşturduğu hava astım ve bronşit hastalıklarında tedaviyi destekleyici özelliklere sahip.

Mağara içerisinde kolayca gezebilmeniz için ahşap platformlar bulunuyor. İçeride fotoğraf çekmek serbest ancak flaş kullanmak yasak.

Ayrıca mağara girişinde bir çay ocağı bulunuyor. Burada oturarak muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Karaca Mağarası Giriş Ücreti

Mağaraya giriş ücret 2019 yılında 10 TL olarak ücretlendiriliyor.

Karaca Mağarası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Gümüşhane ili ile Torul ilçesi arasında Karayolu üzerinde İkisu köyü, Karaca Mağarası tabelasını gördüğünüz noktadan dönüş yapın ve İkisu köyünü geçtikten sonra yaklaşık 3 km tabelaları takip ederek güzel bir doğa yolculuğu ile mağaraya ulaşabilirsiniz.