Karagöl Sahara Milli Parkı Artvin’in Şavşat ilçesinde yer alan yaklaşık 3250 hektarlık alanı kaplamış korunan alandır. Muhteşem doğası ve temiz havası ile bahar ve yaz aylarında yoğun ziyaretçi akınına uğrayan park görenleri büyülemektedir. 1994 yılında Milli Park statüsüne alınmış olan bölge Karagöl ve Sahara Yaylası ile iki bölümden oluşmaktadır.

Sahara Yaylası

Milli Parkın Sahara Yaylası bölümü Yalnızçam Dağları üzerinde bulunur. İştişamlı vadileri, yeşille kaplanmış eyimli arazileri, 1800 metre yükseklikteki düzlüğü bulunan yaylada ladin ve göknar ağaları yoğun olarak görülebilir.

Karagöl Yaylası

Bölgede en çok ziyaret edilen bölüm Karagöl bölümüdür. Karagöl piknik yapmak için en uygun bölümdür. Havanın güzel olduğu bir günde erken gitmeniz yer bulabilmeniz için faydalıdır.

Karagöl içerisinde bulunan Göl etrafına muhteşem bir doğal güzelliğe çevirmiş ve turizm açısından değerinin artmasına sebep olmuştur.

Gölde bulunan işletmelerden kayık kiralayarak gezintiye çıkabilirsiniz.

Göle bırakılan japon balıkları yıllar içerisinde bölgeye uyum sağlaması sonucu gölde bir çok japon balığı görmek mümkündür.

Bölge doğa yürüyüşü içinde uygun bir alandır. Karagöl etrafında başlayan ve ormanlık alana doğru yapılan patika yollardan bir doğa gezi yapabilirsiniz.

Karagöl Sahara Milli Parkı Konaklama

Milli Parklar Genel Müdürlüğüne ait tesiste konaklamak mümkündür. Ayrıca bu tesise ait olan kamp alanında çadır kurabilir ve kamp yapabilirsiniz.  Tesis kış aylarında hizmet vermemektedir.

Karagöl Sahara Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Artvin merkezine yaklaşık 85 km uzaklıkta bulunan bölge Şavşat ilçesinin 13 km kuzey doğusunda yer almaktadır.

Artvin merkezine daha yakın olan Hatila Vadisi Milli Parkını ziyaret etmeyide unutmayın.