Ordu il merkezine bağlı Karaoluk Köyünde bulunan Karaoluk Şelalesi Ordu merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Ordu’da en çok ziyaret edilen tabiat ortamlarından biri olan Karaoluk Şelalesine aynı zamanda Çiseli Şelalesi’de denir.

Güzel bir vakit geçirmek, mangal keyfi yanında piknik yapmak, doğa yürüyüşüne çıkmak ve şelalenin muhteşem huzur verici sesi eşliğinde dinlenmek isteyenler için biçilmiş kaftan bir ortama sahip Karaoluk Şelalesi (Çiseli Şelalesi) yaklaşık 10 metrelik bir yükseklikten akmaktadır. Aktığı nokta ve şelale yatağı kayalık bir yapıdadır. Bu noktada suyun oluşturduğu kaygan zemine mutlaka dikkat edilmelidir.

Karaoluk Şelalesi Akış Yatağı

Ayrıca bir çok ziyaretçinin şelalenin boşaldığı noktada oluşan gölette yüzdüğünü görebilirsiniz. Bölgeye ulaşmanın biraz meşakatli olduğunu öncelikle bilmelisiniz. Özel aracınızla ulaşmanız gereken şelaleye ulaşım yolu henüz düzeltilmemiş ve bazı noktalarda alçak araçlar için sıkıntı yaratacak engebeli yollar bulunuyor.

Şelale aşırı yağmur olduğu günlerde ve takip eden bir kaç gün boyunca yağmur sularından dolayı rengi koyulaşmaktadır. Ancak havanın açık olduğu günlerde tertemiz suyu ile harika bir manzara sunmaktadır. Özellikle yaz aylarında ve hafta sonları çok yoğun bir kalabalıkla karşılaşabilirsiniz.

Doğa yürüyüşü için bazı zamanlarda özel firma ve gruplar tarafından etkinlikler düzenlenerek Karaoluk Şelalesine gezi düzenlemektedir.

Karaoluk Şelalesine Nasıl Gidilir?

Ordu Merkezinden Samsun yönüne doğru ilerleyin. Karadeniz yolu üzerinde ilerlerken Nefise Akçelik Karayolu Tüneline girmeden hemen önce kavşaktan dönüş yapın. Bu kavşakta Karaoluk Şelalesi tabelasıda sizi yönlendirmektedir. Dönüş yaptıktan sonra yaklaşık 9 km Karaoluk Şelalesi tabelalarını takip etmelisiniz. Ayrıca Karaoluk köyü tabelalarıda sizlere yardımcı olacaktır.

Ulugöl Tabiat Parkı – Ordu