Kastamonu şehrine hakim bir noktada bulunan Kastamonu Kalesi yaklaşık 1000 yıllık bir geçmişe sahiptir. 12. yy.’da Komnenoslar tarafından ilk temelinin atıldığı Kastamonu Kalesi tarihte bir çok savaşa şaitlik etmiş ve savunma mekanizması olmuştur. Günümüzde ise Kastamonu şehrinin simgesi haline gelmiştir. Kalenin günümüze ulaşan iç kale bölümü Candaroğulları zamanında yapılmıştır.

Kalenin dış surları 18. yy. da savaşlar sonucu yok olmuştur. Özellikle Bizans ve Osmanlı dönemlerinde kale büyük değişikliğe uğramıştır. Osmanlı döneminde onarılan kale 1943 yılında yaşanan büyük bir depremde büyük hasar görmüştür. Kalenin bugünkü kalan kısımları Türk mimarisinin yansımasıdır.


Komnenos Hanedanı, Dükas Hanedanı’ndan sonra Doğu Roma İmparatorluğu’nun (Bizans İmparatorluğu) yönetimini alan hanedandır. 1081 yılında Doğu Roma İmpratorluğu’nun yönetimini ele alan hanedan, 1185 yılına kadar İmparatorluğun yönetimini elinde tutmuştur.


Kastamonu Kalesi şehir merkezinden yaklaşık 120 metre yüksekte bulunmaktadır. Ulaşımın oldukça rahat olduğu kale Kastamonu şehrini 360 derece görebilecek şekilde panoramik bir noktada bulunmaktadır.

Kale içerisinde günümüze kadar ulaşan sarnıçlar, zindan, kaçış tünelleri görülebilir. Ayrıca Bayraklı Sultan olarak bilinen türbe kale içerisindedir.

Kale surları teras üzerinde bulunan dev Türk bayrağı bölümünde bir seyir alanı bulunur. Burada eski savaş topları sergilenmekte ve Kastamonu şehrini izlemek için dürbünler bulunmaktadır. Kaleye giriş tamamen ücretsizdir. Günümüzde Kale içi restorasyon işlemleri devam ettiği için bazı bölümlere giremeyebilirsiniz.

Kastamonu Kalesi

Kalenin şehirden yaklaşık 120 metre yüksekte oluşu; ulaşım yönünden oldukça kolay olması Kastamonu’yu panaromik açıdan izlenebilecek en iyi yer konumunda bulunmasını sağlar. Kale içerisinde sarnıçlar, zindan, kaçış tünelleri ile “Bayraklı Sultan” olarak anılan türbe bulunmaktadır.

Kastamonu ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken bir nokta olan Kastamonu Kalesi ayrıca şehri hakimiyeti nedeniyle harika manzaralar sergiler. Burada harika fotoğraflar çıkartabilir ve küçük bir tarihi gezinti yapabilirsiniz.

Kastamonu Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kale şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Ayrıca şehrin her noktasından görülebilecek bir tepede bulunur. Şehir merkezinden Sinanbey Cami yanında bulunan kavşaktaki yolu kullanarak Kaleye araç ile gidebilirsiniz. Ayrıca yürüyerek Hazreti Pire giderken sağdan çıkabileceği gibi mahkeme altı çarşısından (yol üstünde görmeniz gereken camiler ve medreseler var) çıkabilirsiniz.

Kastamonu ilinde bir gezintiye çıkmak isterseniz aşağıdaki yerleri de gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Dipsiz Göl Milli Parkı – Kastamonu

Azdavay Çatak Kanyonu – Kastamonu