6 Aralık 1985 yılında Dünya Kültür Miras Listesinde yerini alan Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir’in Kaymaklı ilçesi sınırlarında bulunuyor. Antik adı Enegüp olan yeraltı şehrinde günümüzde 4 katı temizlenerek ziyaretçilere açılmıştır.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Hakkında Bilgi

Kaymaklı yeraltı şehrinin 3. ve 4. katlarında bir çok erzak deposu, 2 adet şaraphane ve bir çok küp noktası ve zeminin oyulup içinin sıvanması ile oluşturulmuş taşınmaz küpler bulunmaktadır. Ayrıca büyük şaraphanede bir üzüm ezme teknesi bulunur.

Kaymaklı Yeraltı Şehri benzerleri gibi eski insanların yaşam biçimini gözünüzde canlandıracak envanterlere sahip harika bir antik kent. Eğer yolunuz Nevşehir’e düşerse bölgede bulunan yeraltı şehirlerinden birini mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Her ne kadar fotoğraflar ve görsellerle size ortamı anlatmaya uğraşsak da orada bulunmanız ve görmeniz gereken bir yer olduğunu belirtmeliyiz.

Kaya içerisine oyularak inşaa edilen bir şehir. İçerisinde mutfağın, oturma odalarının, hamaların, şaraphanelerin bulunduğu bir çok göz ve bu gözleri biribirine bağlayan dar koridorlar. İlkel alet kullanılarak yapılan bu yer altı şehirini yazın en sıcak gününde bile gezerken serinliğini hissedebilirsiniz. Ayrıca yerin 4 kat altında dahi şehrin havalandırma sisteminin günümüz havalandırma sistemleriyle yarıştığı tabii sirkülasyon sistemiyle tasarlandığınıda ortamı gezerken hissedebilirsiniz.

Kaymalı Yeraltı Şehri 8 katlı olarak inşaa edildiği düşünülüyor. Ziyaretçiler yerin 20 km derininde bulunan 4. katına inebiliyor ve burayı gezebiliyorlar. Yeraltı Şehri toplamda yaklaşık 5000 kişinin yaşamasına olanak verecek genişliğe sahip.

Koridorlarda ve geçiş noktalarında aydınlatma için kullanılan kandillerin koyulması için yapılan oyukları sıkça görebilirsiniz. Şehir içerisinde gezinti sırasında sizi yönlendiren ok işaretler mevcut. Bu işaretlere dikkat ederek şehir içerisinde yanlış noktalara giderek zor anlar yaşamaktan kaçınabilirsiniz.

Kaymaklı Yeraltı Şehrine Giriş Ücreti Ne Kadar?

Yeraltı şehrine giriş ücreti kişi başı 30 TL olarak belirlenmiş. (2018) Müzekart geçerli.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kaymaklı Yeraltı Şehri adınıda aldığı Nevşehir’in Kaymaklı ilçesinin merkezinde bulunuyor. Nevşehir şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan yeraltı şehrine Nevşehir merkezinden Niğde yolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Kaymaklı ilçe merkezine ulaştığınızda tabelalar yardımı ile yeraltı şehrini kolaylıkla bulabilirsiniz.