Marmara bölgesinde doğa ile iç içe zaman geçirmek için en iyi bölgelerden bir tanesidir Kaz Dağları Milli Parkı. Bahar ve yaz aylarında muhteşem kokusu, doğanın ve suyun sesi, gözleri dolduran yeşilin tüm renkleri, saf ve temizliğinden ödün vermeyen şirin ve küçük köyleri, oksijen yoğunlu bakımından tescillenmiş tertemiz havası, tarihi ve efsaneleriyle dolu hikayeleri ile her yaştan ve her bölgeden insanın mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerin en başında gelmesi gerektiğini düşündüğümüz bölge Kaz Dağları Milli Parkı.

Balıkesir ilinin Edremit ilçesine bağlı olan Kaz Dağları antik çağlarda İda Dağı olarak bilinmektedir.

Kaz Dağlarını ziyaret etmeyi ve gezmeyi düşünüyorsanız kendinizi mutlaka bu muhteşem serüvene hazırlamalısınız. Çünkü bölgede o kadar çok gezilip görülmesi gereken yer varki size 1 gün yetmeyebilir. Ayrıca bölgeye günübirlik gitmeyi düşünüyorsanız belirli bir yer belirlemelisiniz. Ancak tavsiyemiz bölgede en az 3 günlük bir konaklama yapmanız yönünde.

Kaz Dağları bölgesi 1994 yılında Milli Park olarak ilan edilmiştir. 20.935 Hektar alanı kaplayan bölgeni en yüksek yeri 1000 metredir.

Zengin bitki örtüsü ve biyolojik çeşitliliği ile ziyaretçileri muhteşem atmosferine hapseden milli parkta Kampçılık, Doğa Yürüyüşü ve Fotoğrafçılık yapılan aktivitelerin başında gelir.

Zeytinli ilçesinden Kaz Dağlarına doğru ilerlediğinizde yol ikiye ayrılıyor. Bu yol ayrımından sola saptığınızda Beyoba köyü yolu üzerinden Hasan Boğuldu Piknik Alanı’na doğru gidebilirsiniz. Bu bölgeye özel aracınızla gitmeniz durumunda sadece otopark ücreti alınmaktadır.

Zeytinli ilçesinin çıkışında sağa doğru giderseniz Kazdağları Milli Parkına gidersiniz. Kazdağları Milli Parkına girebilmek için yanınızda bir alan kılavuzu olması gerekiyor. Yanınızda alan kılavuzu olmadan Kaz Dağları Milli Parkına giriş yapamıyorsunuz. Edremit – Zeytinli’de bulunan Bilgi Ofisinden alan kılavuzu için bilgi alabilirsiniz. Bu rehberler ile milli parka giriş yapabiliyorsunuz. Rehber ücretleri 50 TL ile 150 TL arasında değişiyor. Rehber ile yaklaşık 1700 metre yukarıda bulunan Sarıkız Tepesi’ne çıkabilir ve muhteşem manzarayı seyredebilirsiniz. Eğer yanınızda küçük yaşta çocuğunuz var bu aktiviteyi yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

Kazdağları Hakkında Bilgi

Kazdağları Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesini birbirinden ayıran, Biga Yarımadası’nın en yüksek dağıdır. Deniz ve yeşilin, tarihi dengeler ile doğanın kucaklaştığı, zengin fauna ve florası ile sadece Edremit ve Balıkesir’in değil Dünya’nın sayılı güzelliklerindendir ve Türkiye’nin otuz dört milli parkından bir tanesidir. Edremit, Kazdağı eteklerinde kurulmuş ve sağlıklı bir yaşam vadetmektedir.

Kazdağı eko sistemi, ülkemizin en zengin bitki ve hayvan varlığını barındıran doğal alanlarından birisidir. Örneğin; Kazdağı köknarı bunlardan en ünlü olanıdır ve 1988’de çıkarılan bir yasa ile koruma altına alınmıştır. On yıl süren Troya Savaşı’nın sonunda kurnaz Odysseus’un bu ağacın kerestesinden yaptığı tahta at ile Troyalıların aldattığı ve kentin düşmesini sağladığı anlatılır. Bu nedenle endemik Kazdağı köknarı “Troya çamı” olarak ta isimlendirilmektedir.

Yüz bir familyaya ait yaklaşık dokuz yüz çeşidin kayıtlı olduğu Kazdağı florasında, yirmi üçü yalnızca bu dağa özgü olmak üzere en az altmış sekiz ülke çapında nadir bitki yer alıyor.
Hayvan varlığı olarak da çok zengin olan Kazdağı’nda çok çeşitte canlı yaşamını sürdürmektedir. Yaban domuzu popülasyonu çok fazla olduğundan bu bölge bir av cennetidir. Av turizmi izin belgeli acenteler tarafından avcılık sadece yaban domuzu, çakal ve tilki avlamak suretiyle yapılmaktadır.

Kazdağlarında Neler Yapılır?

Tarih ve doğa tutkunlarınınsa dört dörtlük bir gezi seçeneği oluşturan Kaz dağları, alternatif tatil düşleyenler için ideal bir ortamdır. Kazdağları Türkiye’nin en güzel sonbahar fotoğrafları çekilebilecek ilk 10 güzergahı arasındadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kazdağının bir bölümü milli park olduğundan, rehber eşliğinde yapılan orman içi yürüyüşleri (trekking), dağ bisikleti, jeep safari, atla gezinti, zirve çıkışı, derelerde ve büvetlerde yüzme gibi aktiviteler heyecan ve haz vericidir. Kalkım Hanlar Mevkii, Ayı Deresi, Sutüven Şelalesi, Manastır Çayı Kanyonu, Şahin Deresi Kanyonu, Mıhlı Çayı Vadisi, Döşeme Dere, Dere Çatı, Tozlu Yaylası ve Sarıkız Zirvesi doğal alanlarına yapılacak yürüyüş ve geziler çok keyif vericidir.

Kaz Dağlarına Nasıl Gidilir?

Edremit ilçe merkezinden Zeytinli yönüne doğru ilerlerken Zeytinli girişinde sizleri Kaz Dağları Milli Parkı tabelaları karşılayacak. Bu kavşaktan giriş yaptıktan sonra Zeytinli ilçe merkezi içerisinden geçerek kaz dağları milli parkı tabelalarını takip ederek milli parkta gitmek istediğiniz yere yönelebilirsiniz. Zeytinli merkezinden milli parka yaklaşık 12 km yolunuz bulunuyor.

Yandex Navigasyon ile Kaz Dağları Milli Parkına Rota Oluşturmak İçin Tıklayın