Tatil için Muğla’yı ve haliyle Ölü Deniz’i tercih ettiyseniz muhtemelen gezmeniz gereken yerler arasında Kelebek Vadisi bulunur. Fethiye çevresinin belkide en güzel ve çarpıcı noktalarından biri olan Kelebekler Vadisi doğal SİT alanıdır ve vadide hiç bir yapılaşmaya izin verilmemektedir. İnsan elinin değmediği ve kayalık ve çamlık bir vadiden oluşan Kelebekler Vadisi’nin ismi haliyle vadiyi saran ve muhteşem bir doğa manzarası sunan kelebek sürülerinden gelmektedir. Bu yazımızda Kelebekler Vadisi ziyaretiniz için nelere ihtiyaç olduğunu ve neler yapmanız gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

Nisan aylarında gitmeniz durumunda vadiye ulaştığınızda ufak bir tırmanış sonrasında göreceğiniz manzarayı doğal bir görüntü olarak görebilirsiniz ancak biraz dikkatli bakarsanız veya herhangi bir hareket olduğu anda binlerce kelebeğin havaya kalktığını ve gökyüzünü şenlendirdiğini görebilirsiniz. Bu büyüleyici manzara ve binlerce kelebeğin sessiz ama bir o kadar heyecan verici kanat çırpışları içinde kaybolabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi Hakkında Bilgi

Kelebekler Vadisi’ne Ulaşım

Vadinin girişi yaklaşık 310 metrelik bir sahil şeridinden oluşuyor. Ulaşım için öncelikle Ölüdeniz’e gitmeniz ve buradan tur tekneleri veya kiralayacağınız özel bir tekneyle vadiye yol almanız gerekiyor. Yaklaşık yarım saatlik bir deniz yolculuğu esnasında Muğla’nın ege kıyılarıda size güzel manzaralar sergiliyor. Bu yol ile Kelebekler Vadisi plajına varabiliyorsunuz.

Ancak macera ve doğa gezintisini sevenler için vadinin üst yamaçlarına ulaşmak için vadiye en yakın noktada bulunan Uzunyurt Mahallesine (Faralya Köyü) aracınız ile gelip burada bulunan patika yolu kullanabilirsiniz.

Bu patika yollar bazı noktalarda zorlu ve, uçurum kenarından geçilecek kadar zorlayıcı olduğunu ve normal bir yürüyüş ile yaklaşık 40 dakika sürebileceğini bilmelisiniz. Patika yollardan geçerken bazı noktalardan kolaylıkla geçebilmek için halatlar bulunuyor. Bu patika yolu kullanacak mutlaka spor ayakkabı kullanmalı ve yanlarında yeterince su bulundurmalıdır. Çocuklu aileler için tavsiye edilmez.

Vadiye tekneyle ulaşım sonrası patika yolunu kullanarak şelaleye kadar kolaylıkla çıkabilirsiniz. Bu şelaleden sonrası zorlu ve yorucu bir patika yol ile Faralya Köyüne ulaşım ve manzaranın tadını çıkarabilirler.

Kelebekler Vadisi Nerede?

Kelebekler Vadisi Babadağ eteklerinde bulunuyor. Muğla’nın Fethiye ilçesinde dünyaca ünlü Ölü Deniz beldesinden hareket ederek ulaşılabilen vadi Ölü Deniz merkezine karayolu ile  yaklaşık 8 km mesafede bulunuyor.

Kelebekler Vadisi’nde Neler Yapılır?

Vadinin sahip olduğu yaklaşık 300 metrelik sahil şeridi yüzmek için muhteşem bir suya ve plaja sahiptir. Plaj rahatsız etmeyecek düzeyde taşla kaplı. Denize girip yaklaşık 5 metre açıldıktan sonra deniz tabanı tamamen kum. Ayrıca tropikal bir kıyıya sahip sahilde bulunan şirin cafelerde bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi Plajı

Vadi içerisinde lüks konaklama tesisi bulunmuyor. Vadide çadır kurarak kamp yapabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi Giriş Ücreti

Eğer tekne turu ile gitmiyorsanız vadinin özel mülk olması nedeniyle vadi içerisinde gezebilmek için ücret talep ediliyor. Kişi başı yaklaşık 6 TL’lik bir giriş ücreti bulunuyor. (2019)

Tekne turları 2019 yılında tekne türü ve tur özelliklerine göre kişi başı 30 TL ile 50 TL arası değişmektedir.

Kelebekler Vadisi Konumu

Damla Deresi – Muğla