İstanbul Belgrad Ormanındaki 9 tabiat parkından biri olan Kirazlıbent Tabiat Parkı ismini Osmanlı döneminde 1818 yılında yapılan Kirazlı Bentten alır.

Kizarlı Bent Nedir ve Ne İşe Yarar?

[vrview img=”https://www.azbibak.com/wp-content/uploads/2018/01/kirazli-bent360.jpg” ]

Kirazlıbent Piknik Alanları

Belgrad ormanında Osmanlı ve Bizans dönemlerinde yapılan su bentlerinin İstanbul için önemi çok büyüktür. Bu bentler; selleri önlemek, içme suyu ve sulama için biriktirmek amacıyla kullanılır. Bentler suyu tutar, su birikir ve bir su haznesi oluşur. Kirazlı Bent ise Kırçeşme su yolunda bulunan son benttir.

Kirazlıbent Tabiat Parkı’nda Neler Yapılır?

Kirazlıbent Tabiat Parkı’nda bulunan piknik masalarında doğa ile içiçe ve hoş bir gün geçirmek mümkündür. Yaklaşıl 200 çeşit bitkinin bulunduğu Belgrad Ormanı içerisinde eşsiz güzellikteki Tabiat Parkında doğa yürüyüşü yapmakta mümkündür. Tabiat parkında otopark, çeşme, büfe, mescit, çocuk oyun alanları, WC gibi imkanlar bulunur.

Kirazlıbent Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Belgrad Ormanı’na Bahçeköy kapısından girildiğinde Kemerburgaz istikametindeki yol üzerinde ve Irmak Tabiat Parkı’nın karşısında yer almaktadır. Toplu taşımayı kullanacak olanlar Bahçeköy semtine Varış için, Levent Büyükdere Caddesi üzerinden Bahçeköy yönüne giden “42 M” otobüslerine ya da Yenikapı-Hacıosman metro hattını kullanarak Hacıosman’a geldikten sonra “42 HM” otobüslerine binip son durakta inebilirler. Bahçeköy semtine ulaştıktan sonra taksi ile alana ulaşabilirler.

Kirazlıbent Tabiat Parkı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Şahıs 4 tl, indirimli 2 tl, Bisiklet 4tl, Motosiklet 8 tl, otomobil 12 tl, minibüs 35 tl, midibüs 6 0tl, otobüs 110 tl