Beldenin adını aldığı ve Deniz Kalesi olarak da anılan Kız Kalesi, belde sahilindeki küçük bir adacığın üzerinde kurulmuştur Kıyıya uzaklığı bulunduğunuz yere göre değişmekle birlikte ortalama 600 m. kadardır. Burada bulunan bir yazıttan 1199 yılında I. Leon tarafından yaptırılmış olduğunu öğreniyoruz. 1361’de Kıbrıs Krallığı tarafından zapt edilmiştir.

Strabon, Roma Dönemi’nde korsanların burasını barınak olarak kullandıklarından bahsetmektedir. Bu kalede Bizans ve Err karadaki kale kadar önemsenmiştir Kalenin girişi kuzeydedir. Burada da devşirme malzeme kullanılmıştır. Yine zaman moloz taşların kullanıldığı yerler büyük bir olasılıkla Lusignanlar dönemine ait olmalıdır. 192 m. uzunluğundaki mazgal delikleri açılmış kale suru üzerine 8 tane üçgen, dörtgen ve yuvarlak biçiminde burçlar oturtulmuştur.

Batıdaki sur boyunca uzanan iyi korunmuş bir galeri ile buradan denize açılan bir kapı bulunmaktadır. Mersin Müzesi tarafından yapılan temizlik kazısı sırasında kalenin orta alanında bir yapı kompleksi ortaya çıkarılmıştır.

Bu yapı kompleksi içerisinde bir şapel bulunmaktadır. Yapı topluluğu ile müşterek plan veren bu şapelin, kalenin avlusunda bulunan diğer şapelden daha eski olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca tabanda mozaiklerin yanı sıra opus sectile zemin döşemesi de uygulanmıştır. Çevresindeki odalar orta mekandaki salona açılmaktadır ve kare planlı odaların zemini kuzeye doğru yükselmektedir.

Taban mozaiğe üzerinde yuvarlak saç örgüsü içinde beş satir yazı ve alanın batı köşesindeki revak üzerinde de başka bir yazıt bulunmaktadır. Ancak yazıtların sayısı daha fazladır. Kale avlusu içerisinde sarnıçlar ve işliklerde yer almaktadır.

Kız Kalesi nin farklı yerler içinde anlatılan (İstanbul-Kız Kulesi) bir de söylencesi vardır: “Vaktiyle bir kral varmış. Çok sevdiği tek kızının geleceğini öğrenmek için bir falcıya danışmış. Kızının yılan tarafından sokularak öleceğini öğrenince, Prenses için bu kaleyi yaptırmış. Böylece onun can güvencesini sağladığını zanneden kral, bir gün kızına bir sepet üzüm göndermiş. Ne var ki sepette gizlenen yılan kızı sokarak öldürmüş.

Kız Kalesi Nerede?

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı kale ile aynı ismi taşıyan belde olan Kızkalesi’nde bulunur. Kızkalesi  Mersin il merkezine yaklaşık 60 km, Erdemli’ye 23 km uzaklıktadır.

Kız Kalesine Nasıl Gidilir?

Kız Kalesine Mersin merkezinden bölgeye ulaşmak için E982 Otoyolu veya D400 karayolu kullanılarak Erdemli ilçesine doğru yola çıkılır. Kargapınar ve Erdemli merkezinden geçtikten sonra yaklaşık 23 km daha Silifke yönüne doğru herhangi bir noktaya dönmeden devam edilir. Kızkalesi beldesi merkezine giriş yapıldıktan sonra Kilikya Otel, Carrefour Express market işletmelerinin bulunduğu kavşaktan sahil tarafına doğru dönülüp ilerlendiğinde plaja ulaşılabilir.

Kız Kalesi’ne denizaşırı geçmek için yaz döneminde deniz bisikletlerini dahi kullanabilir ve kaleyi ziyaret edebilirsiniz. Eğer tatil için bölgedeyseniz Kız Kalesi Plajı hakkında bilgi konumuzu okuyabilirsiniz.