Her barajın yaptığı gibi oluşturduğu yapay göl etrafını bir tabiat güzelliği yapan Kızılcapınar Barajı ziyaretçilerine muhteşem doğa manzaraları bırakmaktadır. Özellikle Zonguldak gibi kömür ve demir çelik sanayisinin merkezi olan bir ilde doğa severlerin tabiat ile buluşabileceği nadir yerlerden bir tanesidir. Yöre halkı tarafından baraja Erdemir Barajı veya Ovaköy Barajıda denmektedir.

Ereğli ilçesine yaklaşık 23 km uzaklıkta olan Kızılcapınar Barajı 1994 yılında DSİ tarafından yapılmıştır. Sahip olduğu hidroelektrik santral ile elektrik üretimi yapılmakta ve Ereğli Demir Çelik Fabrikasının su ihtiyacını karşılamaktadır.

Baraja çeşitli tarihlerde balık avını zenginleştirmek adına alabalık atılarak gölün canlandırılması sağlanmıştır.

Baraj gölü etrafında bir çok mesire yapılacak yer bulunur.

Ovaköy’ün göl kıyısında baraj öncesi yapılan yapıların su altında kalması sonunu baraj gölü içerisinde kalan yapılar fotoğrafçılar için ilgi noktası olarak görülmektedir.

Ovaköy ve Baraj Gölü

Kızılcapınar Barajına Nasıl Gidilir?

Özel aracınızla gitmek isterseniz şu yolları izleyin.

Eğer Kdz. Ereğli ilçesinden gidiyorsanız Zonguldak yönün doğru giderken Devrek – Güneşli tabelasının bulunduğu kavşaktan dönerek Baraj yoluna girin. Bu sapaktan sona 13,5 km Devrek yolunu takip ederek baraja ulaşabilirsiniz.

Zonguldak tarafından gelen kişiler içinde yine Devrek sapağı tercih edilebilir.

Kızılcapınar Baraj Yolu Devrek Sapağı