Kızkalesi Plajı Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı mavi bayraklı halk plajıdır. Bulunduğu belde ve plaj ismini, sahilin yaklaşık 450 metre açığında yer alan Kız Kalesinden almaktadır. Mersinin en ünlü plajlarından bir tanesi olan Kızkalesi Plajı yıllara bağlı olarak gelişim göstermiş ve berrak suyu ile bir çok tatilcinin uğrak yeri haline gelmiştir.

Kızkalesi Plajı, sahilin en solunda bulunan Liman Kalesi ile başlar ve Silifke istikametine doğru devam eder. Deniz ileriye doğru 50 metreye kadar sığdır. Denizin bu kadar sığ olması ve birden derinleşmemesi küçük çocuklu aileler için oldukça ideal bir sahil olma özelliği gösterir.

Kızkalesi Plajı Hakkında Bilgi

Plaj tabanı ince kum ile örtülüdür. Bu özelliği ilede tercih edilen plajın uzunluğu yaklaşık 600 metredir. Mavi bayrak alması ve karşısında bulunan tarihi Kız Kalesi sebebiyle bölge yaz turizmi için bir hayli gelişim göstermiştir. Plajın sahil kıyısından denize doğru yaklaşık 50 metre sığ olması sebebiyle rahatça yüzmek mümkündür. Ayrıca plajda bulunan deniz bisikleti ile Kız Kalesine geçmek ve burada bir tarihi gezintiye çıkmak ücretsizdir. Bölge belediye tarafında işletilir ve Plaj boyunca gördüğünüz şezlong ve plaj şemsiyeleri günlük olarak kiralanabilir. Kiralama ücreti Ortalama 20 TL’dir.

Kızkalesi Plajı Çevresindeki İmkanlar

Plaj çevresinde bir çok Otel Pansiyon ve Apartlar bulunur. Ayrıca market, WC, soyunma kabini, engelli rampası gibi imkanlar mevcuttur.

Kızkalesi Plajı’na Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kızkalesi Plajı Mersin’in Erdemli’li ilçesi Kızkalesi beldesinde yer alır. Bölge Mersin merkezinde yaklaşık 75 km uzaklıktadır. Mersin merkezinden bölgeye ulaşmak için E982 Otoyolu veya D400 karayolu kullanılarak Erdemli ilçesine doğru yola çıkılır. Kargapınar ve Erdemli merkezinden geçtikten sonra yaklaşık 23 km daha Silifke yönüne doğru herhangi bir noktaya dönmeden devam edilir. Kızkalesi beldesi merkezine giriş yapıldıktan sonra Kilikya Otel, Carrefour Express market işletmelerinin bulunduğu kavşaltan sahil tarafına doğru dönülüp ilerlendiğinde plaja ulaşılabilir.

Oteller, Apartlar ve Pansiyonlar

Bölgede çok sayıda bütçeye göre konaklama imkanı bulunmaktadır.

Delfin Otel

Rain Hotel

Kız Kalesine Yakın olan diğer oteller ve pansiyonlar için tıklayın. 

Kızkalesi Plajı Kamp Alanı

Erdemli Çamlığı bölgeye en yakın kamp alanıdır. Çadırı sizden veya işletmeden olmasına göre değişen ortalama 40 TL’lik bir günlük ücreti vardır.

Fotoğraflar

 Türkiye’deki tüm mavi bayraklı plajlar için tıklayın.