Kocaeli ili içerisinde yaz aylarında büyük bir ziyaretçi kitlesine sahip olan ve çeşitli etkinliklerin ve konserlerin bulunduğu Kocaeli Fuarı her yıl bahar aylarından başlayarak sonbahara kadar devam eden bir eğlence ve kültürel fuar alanı olarak biliniyor.

Özellikle çocukların büyük ilgi gösterdiği Lunapark’ı, yapay gölü, restoran ve cafeleri, düğün salonları, eğlence mekanları ile yaz aylarında şehir merkezinin hemen yanında olması nedeniyle büyük ilgi görüyor.

Kocaeli Fuarı Giriş Ücreti

Fuara önceki yıllarda giriş için kişi başı ücret alınıyordu. Ancak günümüzde giriş ücreti alınmıyor. Araç ile geleniz durumunda hem fuarı gezmek için hemde rahat otopark bulabilmek için aracınızı NCity alışveriş merkezinin bulunduğu alandaki otoparka bırakmanız mantıklı olacaktır.

Kocaeli Fuarı Lunapark Ücretleri ve Bilgileri

İçeride bulunan Lunapark fuarın en çok tercih edilen alanı. Lunapark içerisine giriş ücretsiz. Turnikeler giriş ve çıkış kontrolleri ve güvenlik için konumlandırılmış. 2021 yılı için yetişkin gruplarında eğlence aletlerine biniş ücreti 10 TL olarak belirlenmiş. Çocuk oyun grupları ise 5 TL. Lunapark içerisinde gişelerden manyetik okuyuculu kartı 2 TL depozito karşılığında alıyorsunuz. Bu karta para yükleterek tüm eğlence aletlerinde bu kartı kullanıyorsunuz. Kartı iade ettiğinizde 2 TL ücret geri ödeniyor. Çarpışan oto gruplarında gişelerden kart içerisindeki para vasıtasıyla jeton alarak kullanım imkanı sunulmuş.

D100 karayolundan geçerken Körfez Güneşi ismiyle görünen dönme dolap Türkiye’nin en büyük dönme dolabı olarak lanse ediliyor.

Türkiye’nin En Büyük Dönme Dolabı: Körfez Güneşi

Lunapark içerisinde yetişkinlere hitap eden bir çok oyun grubunun yanı sıra çocuklar içinde sayısı oldukça fazla oyun grupları yer alıyor.

Kocaeli Fuarında Neler Yapılır?

Yaz aylarında fuar içerisinde gezinti yapabilirsiniz. Ayrıca kumpir, haşlanmış veya közlenmiş mısır, dondurma gibi yaz aylarının vazgeçilmez lezzetlerini satan bir çok stand mevcut. Gölde deniz bisikletleri ile tur atabilirsiniz. Çeşitli satış standlarında hediyelik eşya ve giysi satın alabilirsiniz. Osmanlı temalı fotoğrafların çekildiği bir seyyar stüdyoda padişah veya prenses kıyafetleri giyip fotoğraf çekinebilirsiniz.

İçeride bulunan eğlence mekanlarında karadeniz müzikleri, canlı müzikler, klasik müzikler eşliğinde bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Önceki yıllarda alan içerisinde bulunan bar ve diskolar günümüzde kaldırılmıştır.

Fuar içerisinde bulunan Güneş Sahnesinde yaz aylarında konserler veriliyor. Konserlerin verildiği günler fuar içerisine giriş kişi başı ücretlendiriliyor.

Lunapark işletmecisinin web sitesinden etkinlikleri takip edebilirsiniz.

Ayrıca çoğu günlerde Güneş Sahnesinde çocuklar için etkinlikler düzenleniyor.

2019 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli Fuarı’nı eski günlerdeki canlı haline tekrar getirebilmek için çevre düzenlemesi ve yenileme çalışmalarının yapılacağını ve alanın dahada genişletileceğini açıklamıştır.

Kocaeli Fuarına Nasıl Gidilir?

İstanbul tarafından gelen ziyaretçiler Eski Yol olarak bilenen Gölcük yolu tarafına doğru dönerek yol üzerinde Kocaeli Fuarı giriş kapısını görebilirler. Fuarı ziyaret edecek olan kişilerin otopark sıkıntısı yaşamaması için Sahil yolu olarak bilinen noktadan NCity önünde bulunan ve oldukça büyük ücretsiz otopark alanına araçlarını bırakarak fuara yürümesi mantıklı olacaktır.

İzmit merkezinden yürüyerek Yeni Cuma Camii karşısında bulunan üst geçidi kullanarak Kocaeli Fuarına ulaşabilirsiniz.