Kocaeli Kent Ormanı Kocaeli’nin İzmit ilçesinde Umuttepe olarak bilinen bölgede bulunur.  İçerisinde bulunan yürüyüş parkurları, spor sahaları ve şehir kuleleri ile doğa ile içiçe bir vakit geçirmek için ideal bir noktadır. Kocaeli gibi Türkiye’de sanayinin en çok geliştiği bir ilde böyle bir yeşil alanın bulunması insanı mutlu ediyor.

Kocaeli Kent Ormanı

Eski İstanbul İzmit karayolu üzerinde bulunan orman Karaçam, Maritima ve Radiata Çamı, Meşe ve Çam gibi ağaçları içerisinde barındırır. Kocaelinin en önemli ve en büyük yeşil alanı olan Kocaeli Kent Ormanı 300 dönüm araziyi içerisine alır.

Kocaeli Kent Ormanı Girişi

Ailenizle piknik yapabileceğiniz bölgede  suni birde göl bulunmaktadır. 7-24 güvenlik birimlerince korunan Kocaeli Kent Ormanında bulunan seyir kuleleri muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilir, 12 bölüme ayrılmış patika yollarda doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Ayrıca orman içerisinde tuvalet, çocuk oyun alanı, kamelyalar, futbol ve voleybol sahası, tenis kortu bulunmaktadır.

Kocaeli Kent Ormanı Bilgilendirme Levhası

Girişte bulunan bilgilendirme evinden ihtiyacınız olan bilgiyi almanız mümkündür. Tam bir oksijen deposu olan Kent Ormanı’nda ateş yakmak koruma altında bulunan tüm ormanlarda olduğu gibi yasaktır. Ancak mangal yapmak için kamelyalarda bulunan elektrikten yararlanarak elektrikli ızgara yapabilir ya da piknik alanında satılan tüplü mangalları kiralayabilirsiniz. 200 araçlık bir otoparkın bulunduğu Kent Ormanı temizliği ile de dikkat çekiyor. Her yere uyarıcı levhalar ve çöp bidonları konulmuş. Kent Ormanı’nın en dikkat çekici yeri ise seyir kulesidir.

Kocaeli Kent Ormanı Bilgilendirme Evi

Kocaeli Kent Ormanına Nasıl Gidilir?

Kent Ormanı Umuttepe Kampüsünün bulundu bölgede yer almaktadır. Bu bölgeye şehir merkezinden halk ve özel otobüsler bulunmaktadır. Özel aracınızla İzmit Merkezinden santral rampası olarakta bilinen Umutepe yoluna girerek bölgeye doğru hareket edebilirsiniz.

Yuvacık Barajı; Kocaeli’nin Arka Bahçesi

Kocaeli; Seka Park Hakkında Bilgi