Sanayi kenti Kocaeli’de Türkiye’nin kalabalık şehirlerinden bir tanesidir. İstanbul’a komşu ve Marmara’nın sanayi en gelişmiş kenti olan Kocaeli ilinde gezilecek bir çok nokta bulunur. Sanayisi ile adını duyuran Kocaeli’de aslında bir doğa harikasıdır. Eğer yolunuz Kocaeli’ye düşerse mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken tarihi ve turistik noktaları sizler için sıraladık. İşte Kocaelide gezilecek yerler;

Kocaelide Gezilecek Yerler Listesi

Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Kocaelide gezilecek yerler listemizde ilk sırada 2018 yılında hizmete açılan ve Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı olarak lanse edilen Ormanya var. Çocuklar için küçük bir hayvanat bahçesininde bulunduğu Ormanya’da piknik ve sosyal aktiviteler yapmanız mümkün. Deyatlı Bilgi İçin Tıklayın.

Kartepe

Kış aylarında İstanbul’a yakınlığı, ulaşım kolaylığı ve pistleriyle oldukça rahebet gören bir kayak merkezi olan Kartepe, kendisiyle aynı ismi taşıyan Kartepe’de bulunuyor. Her yaştan insan için uygun pistleri bulunan kayak merkezinde ayrıca teleferikte bulunuyor.

Derince Harikalar Sahili

Özellikle çocukların oldukça eğleneceği bir sahil kenarı olan Harikalar Sahili, çocuk oyun parklarına farklı bir tema katmış. Çizgi film karakterlerinden oluşan dev figürlerle oluşturulmuş oyun parkları çocukların yoğun ilgisini çekiyor. Ayrıca cafe ve restoranlarda  mevcut. Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Eriklitepe Tabiat Parkı

Gölcük ilçesinde bulunan Eriklitepe Tabiat Parkı muhteşem doğası ile sizleri bekliyor. Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Sekapark

İzmit merkezinde eski Seka fabrikasının bulunduğu bölgenin sahil kenarında bulunan uzunca bir alana yapılan Sekapark bir çok aktivitelerin yapıldığı, konserlerin verildiği alan konumunda. Uçurtma tepesi, cafeleri, oyun alanları, çardakları ile ziyaretçilerine güzel anılar bıraktırıyor.  Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Başiskele Sahili

Kocaeli körfezinde bir diğer sahil olan Başiskele Sahili 3-4 yıllık bir hikayesinin bulunmasına karşın ismini iyiden iyiye duyurmaya başladı. Sahil şeridinde bulunan düğün salonları, kafeler, 5 yıldızlı oteller ile adeta bir tatil beldesi tadında olan sahil şeridinden karşıya bakıldığında İzmit merkezinin manzarası sizi karşılıyor. Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Kocaeli – Başiskele Yuvacık Barajı

Kocaeli’nin adeta Karadeniz’den kopmuş bir parçası olan Yuvacık barajı ve çevresi adeta bir doğa harikası. Restoranları ve piknik alanları ile bahar ve yaz aylarında yoğun ilgi görüyor. Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Kocaeli Kent Ormanı

Şehir gürültüsünden uzak ve harika bir ormanlık alanda vakit geçirmek isteyenler için Kocaeli Kent Ormanı tercih edilebilir. Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Kandıra Plajları, Kerpe, Kefken, Cebeci

Yaz aylarında Kocaeli’den ve çevre illerden denizin tadını çıkartmak isteyen kişilerin yakın noktalardaki en uğrak yeri Kandıra sahilleri. Kocaelide gezilecek yerler listesine yaz aylarında mutlaka Kandıra sahillerini eklemelisiniz. Karadeniz tarafında Kandıra ilçesinde bulunan plajlar alternatif ve günübirlik tatiller için birebir. Ayrıca Kerpe Pempe Kayalıkları mutlaka görülmesi gereken bir alan. Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

1. derece sit alanı olan Ballıkayalar Tabiat Parkı harika doğası ve İstanbul’a yakınlığı ile bir çok doğasever için tercih meselesi. Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Kocaeli – Gölcük Yazlık Ilıcası

Yazlık Ilıcası Kaynağını

Çeşitli hastalıklarda tedaviyi destekleyici faydaları bulunan suyu ve muhteşem mimarisi ile Kocaeli’nin Gölcük ilçesi Yazlık beldesinde bulunan Yazlık Ilıcasına mutlaka gitmelisiniz. Ortak havuz ve ailelere özel havuzları bulunan Ilıcada ayrıca bir restorantta bulunuyor. Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Kocaeli Fuarı

Özellikle yaz aylarında cıvıl cıvıl olan Kocaeli fuarı yapay havuzu, büyük lunaparkı, panayır ve sergileriyle yaz akşamlarının vazgeçilemezi. Çocuklar ve yetişkinler için oldukça fazla eğlence aleti bulunan lunaparkın yanısıra fuar içerisinde oldukça renkli etkinlikler ve sergiler açılılıyor. Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Yeni Cuma Cami

Tarihi 1579 yılına dayanan bir Osmanlı Camisi olan Yeni Cuma Cami Pertev Mehmet Paşa Külliyesi İzmit merkezinde görülmeye değer bir tarihi nokta. Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

İzmit Saat Kulesi

İzmit Saat Kulesi

İzmit’in tam anlamıyla simgesi olan, neredeyse tüm pişmaniye kutularının üzerinde görebileceğiniz İzmit Saat Kulesi merkezi bir noktada bulunuyor. Ayrıca çevresinde bulunan cafede güzel bir vakit geçirebilirsiniz. Saat Kulesinin hemen üst bölümünde Av Köşkü’de bulunuyor. Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Tarihi Kapanca Sokağı

Kocaeli’nin Merkez İzmit ilçesi Akçakoca Mahallesinde İzmit Saat Kulesinin biraz üstünde bir yokuşta bulunan Tarihi Kapanca Sokak 19. yüzyıl Osmanlı mimarisini tam anlamıyla yansıtan ve günümüzde de bu görünümünü koruyan tarihi bir sokak. Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Daha fazla lokasyon ve detay için Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı turizm rehberine buradan ulaşabilirsiniz.