Amasya’nın Beyazıtpaşa Mahalle’sinde yer alan Kumacık Hamamı 1495 yılında Kapıağası Ayas Ağa tarafından yaptırılmıştır. Geleneksel Osmanlı hamamı özelliklerini taşıya hamam moloz taş kullanılarak inşa edilmiştir.

Hamam içerisinde tüm Osmanlı hamamlarında görülen soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümleri vardır. Soyunmalık kısmı kare planlıdır ve üzeri Türk üçgenleriyle geçilen büyük bir kubbeyle örtülmüştür. Sıcaklık bölümü üzeri de yine kubbeyle örtülüdür. Kubbelerin üzeri alaturka kiremitle kapatılmıştır.

Hamam günümüzdede hizmet vermektedir. Hamam hakkında bilgi almak ve fiyat sormak için 0358 218 16 51 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Hamam bayanlar için Pazartesi ve Çarşamba günü öğleden sonra hizmet verir. Diğer gün ve saatlerde erkekler için kullanılabilir.

Kumacık Hamamı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Amasya şehir merkezi içerisinde bulunan Kumacık Hamamı Amasya’yı ikiye bölen Yeşilırmak Nehrinin doğu tarafında Kunç köprüsünün ucunda yer alır. Beyazıd Paşa Camii yakınlarında inşa edilmiştir.

Amasya’nın şehir merkezinde bulunan bir çok tarihi yapılardan Halifet Gazi Türbesi ve Amasya Saat Kulesi‘nede uğramayı unutmayın.