Ana Sayfa Bartın Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı

küre dağı milli parkı

Kardeniz’in yemyeşil doğasını sonuna kadar hissettiren Küre Dağları Milli Parkı sınırları Bartın ve Kastamonu illleri arasında yer alır. Milli Park içerisinde saymakla bitmeyen doğa harikası şelaleler, mağaralar, kanyonlar ve gözlerinizi alamayacağınız manzaralar bulunuyor.

Doğayı gerçek anlamda ciğerlerinizde hissedebileceğiniz tabiat güzelliğine sahip olan Küre Dağları Milli Parkı’nda bir çok aktivite yapmanız mümkün. Örneğin kanyonda bir doğa yürüyüşüne çıkabilir, seyir terasından nefesinizi kesecek manzaraları seyredebilir, gözlerinizi alamayacağınız güzellikte olan şelalelerine uğrayabilirsiniz.

küre dağı milli parkı

Küre Dağları Milli Parkı içerisinde herhangi bir yerleşim alanı bulunmuyor. Konaklama yapılacak bir alan yok. Ancak çevresinde bulunan çok zengin ve çeşitli kültürlere sahip köy yerleşimleri de ilginizi çekebilir. Köylerde bulunan evler bölgenin kültürünü yansıtan geleneksel mimarisinden şaşmamış.Bir çok yapı ahşaptan yapılma ve günümüzde de kullanılmakta.

Kişiye ve tercihinize göre Küre Dağları Milli Parkı içerisinde çeşitli zorluklarda ziyaret edilebilecek noktalar bulunuyor. Valla Kanyonu en zorlu tırmanışları ile dağcıların uğrak yerlerinden biri. Pınarbaşı ilçesinin 26 km kuzeyinde bulunan Muratbaşı köyü civarında bulunan Devrekani Çayı ile Kanlıçay’ın birleşim noktalarından başlayan Valla Kanyonu başlangıç noktasından yaklaşık 1500 metre boyunca eğimli bir yürüyüş parkuru içerir. Kanyonun iki tarafı da kayalık ve uçurumdan oluşur. Bu uçurumların yüksekliği 1200 metreye kadar çıkabilmektedir. İçerisinde kartal şahin gibi yırtırıcı kuşlarıda barındırdığı alanlar mevcuttur.

Milli Park içerisinde bulunan Ilgarini Mağarası Sorkun Yaylası’nda bulunur. Uzunluğu yaklaşık 860 metre derinliği ise 250 metredir. Roma ve Bizans dönemlerinde mağaranın aktif olarak kullanıldığını kanıtlayan yapı kalıntıları bulunmaktadır.

Pınarbaşı Ilıca köyü sınırları içerisinde bulunan Ilıca şelalesinde su 15 metre yükseklikten akar ve döküldüğü noktada doğal bir havuz oluşturmaktadır. Şelalenin kendisi, havuzu ve yeşille kaplı çevresi muhteşem bir görsel manzara sunmaktadır.

Milli parkta ayrıca 3500 metre uzunluğunda içerisinden Zara Çayının geçtiği Horma Kanyonu bulunmaktadır.

Küre Dağları Milli Parkı ‘na Nasıl Gidilir?

Küre dağları Milli Parkı alanının geniş olmasından dolayı bir çok giriş noktası bulunmaktadır. Milli Parka Kastamonu’nun Cide, Pınarbaşı, Azdavay ve Şenpazar ilçelerinden, Bartın’ın Kurucaşile, Arıt ve Ulus ilçelerinden ulaşmak mümkündür.

Ayrıca Milli parkın resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bölgedeye yakın olan Azdavay Çatak Kanyonu hakkında bilgilere de buradan ulaşabilirsiniz.