Sivas şehir merkezinde beden duvarları demir bağlantılara kurşun dökülerek inşa edilen ve bu nedenle Kurşunlu Hamam ismini alan bu tarihi yapı 1576 yılında Anadolu Beylerbeyi Halhallı Behram Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Hamamın iç mimarisi klasik Osmanlı hamalarının özelliklerini taşır ve çifte hamamdır. Kesme taştan inşa edilmiştir. Kadınlar ve erkekler için ayrı bölmeleri bulunmaktadır. Günümüzde hamam olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Yaklaşık 450 yıldır ayakta duran Kurşunlu Hamam yakın zamanda restore edilmiş ve tekrar hizmete açılmıştır. Hamamın erkekler için olan giriş bölümünün yan tarafında mermer üzerine yazılmış kitabesi bulunmaktadır. 984 (Miladi : 1576)  tarihinde yazılmış olan kitabede şöyle yazar;

“Bu hamam Selim Han’ın oğlu Sultan Murad’ın zamanında Allah’ın rahmetine muhtaç Rum Eyaleti emirler emiri Abdullah oğlu Behram Paşa tarafından yaptırılmıştır. 984 (1576)”

Kurşunlu Hamam Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sivas merkezinde Kepçeli semtinde bulunan Kurşunlu Hamam, Behram Paşa Hanı’nın hemen yanındadır. Hamam ve Hanın hemen yakınında Sivas Ulu Cami bulunur.