Aydın ili Kuşadası ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kurşunlu Manastırı bir Bizans yapısıdır. Tam yapılış tarihi bilinemezken 11. yy.’da kurulduğu tahmin edilmektedir. Rumlar tarafından “Panagia Kurşuniatissa” ismini verdikleri manastırın Rumca kelime anlamı dolayısıyla Hz. Meryem’e ithaf edildiği anlaşılmaktadır. Manastır yapıldığı dönemde ikonaperestlerin* ve dinsizlerin saldırılarından korunmak ve burada eğitim vermek, gizlenmek inanç ibadeti yapmak amacıyla kurulduğu bilinmektedir.

*İkonaperestler ; Putperestlik ya da Putataparlık, genel anlamda bir nesne, görüntü veya fikre tapım içeren bir dini uygulama, anlayış veya inançtır.

Kurşunlu Manastırı Hakkında Bilgi

Etrafı duvarlar ile çevrili manastırın merkezinde bir kilise bulunur. Duvarların 100 metre dışında bir mezar şapeli** bulunur. Merkezde bulunan kilisenin batısında Bizans manastırlarında ofis olarak kullanıldığı sıkça görülen binalardan birine rastlanır. Kule görünümlü 3 katlı yapının ofis olarak kullanıldığı düşünülmektedir.

**Şapel, Hırıstiyanların tapınak veya kutsal alanı.

Günümüzde restorasyon ve turizme kazandırılmasını bekleyen manastır bakımsız bir halde olmasına rağmen tarihsel dokusu hala korunmaktadır. Restorasyon ile ilgili çalışmaların yapılmasına karşın uygulama henüz yapılmamıştır.

Manastır içerisinde yemekhane, revir, savunma odaları, mutfak gibi bir çok bölüm mevcuttur. Kurşunlu Manastırı yapısı itibariyle Efes’te bulunan Meryem Ana şapeli ile benzerlik gösterir.

Kurşunlu Manastırı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Aydın Davutlar beldesine yaklaşık 12 km uzaklıkta bulunur. Google haritalarda manastırın şuanki konumu yanlış göstermektedir.