Karadeniz’in muhteşem doğasını en iyi şekilde yansıtan alanlardan bir tanesi olan Kuzalan Tabiat Parkı Giresun’un Dereli ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Karedeniz’in uçsuz bucaksız yeşili ile harika derelerinin birleştiği noktada harika manzaların bulunduğu tabiat parkı içerisinde bulunan Mavi Göl’de büyük ilgi görüyor. Bölgeye gidebilmek için zor yollardan geçilmesine rağmen ulaştığınızda bu zorluklara değeceğini anlıyorsunuz.

Tabiat parkı içerisinde bulunan ağaçların bir çoğu metrelerce yükseğe ulaşmış. Park içerisinde içilebilen ve direk olarak kaynağından çıkan sodalı su mevcut. Ayrıca bu kaynaktan dolayı oluşan traventenler görülmeye değer.

Keşfedildikten sonra ilginin günden güne arttığı Kuzalan Tabiat Parkı çevre düzenlemesi devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda yapılacak yol çalışmaları ile daha kolay bir ulaşım sağlanacağını düşündüğümüz tabiat parkı şuanki doğal hali ile de gitmeye değer bir nokta.

Kuzalan Tabiat Parkı Hakkında Bilgi

Kuzalan Şelalesi

Tabiat Parkı bölgesinde Aksu çayı üzerinde bulunan Şelaleler en çok ilgi gören noktalar. Bu şelalelerin bulunduğu noktanın üst bölümünde alabalık ve et restoranları bulunuyor. Ayrıca temel ihtiyaçları için bir alan ve çocuk parkıda aynı noktada bulunuyor.

Mavi Göl

Kuzalan Mavi Göl

Yaklaşık 5 metre yükseklikteki şelaleden dökülen suların oluşturduğu harika göl görüntüsünü mutlaka görmelisiniz. Harika fotoğraflar çıkarabileceğiniz Mavi Göl’de belediye tarafından bir iniş – çıkış platformu yapılmış. Turkuaz rengi suyunu üst bölümünden aşağı inerken görmeye başlıyorsunuz. Bu noktada bir çok insan durarak bu güzel manzaranın fotoğrafını çekiyor. Şelaleye araç ile giriş için 11 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

Kuzalan Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Tabiat parkına giriş ücreti kişi başı 5 TL.

Kuzalan Tabiat Parkında Neler Yapılır?

Kuzalan Tabiat Parkında Olta Balıkçılığı, Bisiklet Sporu, Piknik, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık, Yaban Hayatı Gözlemciliği, Çadırlı Kampçılık, Yayla Turizmi, Kuş Gözlemciliği Botanik Gezisi,  Mavi Gölde Yüzme, Seyir Terası, Orman Köşkü, Otopark Alanı, WC, Mağara, Çeşme, Etkinlik Alanı, Büfe, Çocuk Oyun Alanı, Anıt Ağaç Noktaları, Akarsu Köprüsü,  Gölet, Kamp Alanı, Gezi Rotası, Kameriyeler, Göl, Konaklama Tesisi, Mescit, Kuş Gözetleme Kulesi, Lokanta,  Piknik Masası, Kamelya, Kapalı Piknik Masası, Barbekü, Şelale, Ahşap Köprüler gibi etkinliklerinden ve birimlerinden faydalanabilirsiniz.

Ayrıca Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün tabiat parkı hakkında hazırladığı tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kuzalan Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Tabiat parkı Giresun merkezine yaklaşık 50 km, Dereli ilçesine ise yaklaşık 13 km mesafede Pınarlar Köyü mevkisinde bulunmaktadır.

Giresun merkezinden ve Dereli ilçesinden gelenler Şebinkarahisar yönüne doğru ilerlerken 13 km sonra yol üstünde Kuzalan Tabiat Parkı’na ulaşabilirler.

Kümbet Yaylası – Giresun