Limni Gölü Tabiat Parkı Gümüşhane’nin Torul İlçesi Zigana köyünde 1700 rakım yüksekliğinde bulunan muhteşem doğası ve harika görüntüsüyle ziyaretçi akınına uğruyor. Limni Gölü Tabiat Parkı 1999 yılında mesire alanı olarak ilan edilmiş 2004 yılında ise yüksek potansiyele sahip A tipi mesire alanı olarak revize edilmiştir.

 

Gümüşhane ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin isteklerini karşılaması adına son yıllarda büyük yatırımların yapıldığı Limni Tabiat Parkında göl etrafında yürüyüş yaparak doğanın tadını çıkartmak mümkündür.  Yapılan ulaşım projeleri sonucunda son yıllarda görülen 20 bin ziyaretçi sayısı 2017 yılında 100 bini bulmuştur.

Parkın yüksek rakımı nedeniyle tertemiz bir havaya sahip olması, düşük nem oranı ile yazın serinlemek için doğal bir klima olması, eşsiz doğasıyla görsel şölen sunması son yıllarda yerli ve yabancı bir çok insanı cezbetmektedir.

Ayrıca kış aylarında kar yağışı sonrası kartpostallık muhteşem görüntüler oluşmaktadır.

Limni Gölü Tabiat Parkı işletmesi Mayıs ayından başlayarak sonbaharın son günlerine kadar açık kalmaktadır. Kış aylarında kar yağışı sonucu hava sıcaklığının -15 derecelere kadar düşerek gölün donmasına sebebiyet verdiği görülmüştür. Bu beyaza bürünmüş görüntüsü çevreye ayrı bir güzellik katmaktadır.

Limni Gölü Tabiat Parkı Kar Manzarası

Limni Köyü Tabiat Parkında bulunan restoranda kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği yiyebilir veya çay kahve içebilirsiniz.

Limni Gölü Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Limni Gölü Tabiat Parkına özel aracınızla ile gidebilmeniz için şu yolları izlemelisiniz.

Eğer Gümüşhane il merkezinden geliyorsanız Trabzon yoluna doğru yola çıkarak yaklaşık 28 km bu yolu takip edin. Daha sonra Zigana Köyü ve Limni Gölü Tabiat Parkı tabelasını gördüğünüz sapaktan sağa girerek Park yoluna girin.

Limni Gölü Tabiat Parkı Kavşağı

Bu kavşatan saptıktan sonra Zigana Köyü üzerinden yaklaşık 10 km’lik bir tırmanış ile Tabikat Parkına ulaşmak mümkün.

Trabzon ilinden gelecek olanlar için Gümüşhane yolunu kullanarak Zigana Dinlenme Tesisleri Bölgesinde bulunan yol ayrımından tabela ile gösterilen noktaya doğru Tabiat Parkı için tırmanışa geçebilirler.

Özel aracınızla kış aylarında bu bölgeye çıkmayı düşünüyorsanız yol durumunu bilmeniz ve aracınızın kış şartlarına hazırlıklı olduğundan emin olmanız tavsiyemizdir.