Maçka Demokrasi Parkı İstanbul’un merkezinde en güzel parklardan biri. Genellikle gençlerin özgürce vakit geçirebildiği bir park olan bölgede yapılabilecek bir çok aktivite mevcut. Ancak Park içerisinde en iyi aktivite çimlerin üzerinde yatıp şehir gürültüsünden uzak, sessizce dinlenmek. Tabi bunun için parkın yoğun olduğu saatlerde gitmemeniz gerekiyor. Parka giriş tamamen ücretsizdir. 

Maçka Demokrasi Parkı sabah saatlerinde yürüyüş yapmak için birebir bir ortam. Hafta sonları park oldukça kalabalık oluyor. Yazın öğlen saatlerinde gölge bir alanda dinlenmek için yer bulmanız biraz zorlayıcı olabilir.

Çeşit çeşit yaşlı ağaçların altında bulunan çocuk oyun alanları, sopr aletleri ve çimleri ile her yaştan insanın hoş vakit geçirebileceği, dinlenmek, piknik yapmak, spor yapmak, kitap okumak gibi aktivitelerin yapılabileceği nezih bir ortama sahiptir. Bu aktivitelerin yanında ilkbahar ve yaz aylarında ağaçlardan gelen muhteşem kokular insanı sarhoş ediyor. Böyle güzel bir ortamda örtünüzü, yiyeceğinizi ve içeceğinizi alarak çim üzerinde harika bir piknik yapabilirsiniz.

Maçka Demokrasi Parkı 360 derece görüntü ;

Çocuk oyun alanı gerçekten çocukların ilgisini çekecek büyüklükte. Yaşça biraz büyük çocukların dışında Park içerisinde yaşı küçük olan çocuklar içinde bir oyun parkı bulunuyor.

Ayrıca bir çok parkta yaşanan soruna nazaran belediye ekiplerini parkın temizliği konusunda gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür etmek gerekiyor. Çoğu ziyaretçinin de gösterdiği özen ve her noktada çöp kutularının olması nedeniyle park gerçekten tertemiz. Güzel bir yaz gününde her noktada oturabilecek bir potansiyel var. Park içerisinde semaver ve mangal ateşi yakmak yasak. 

Maçka Demokrasi Parkını ve İstanbul’u kuş bakışı seyretmek istemeniz durumunda park yakınında bulunan teleferik ile bir tur atalabilirsiniz. Eğer İstanbul’da teleferik var mı? diye soracak olan olursa cevabı Maçka Parkı yakınlarında. İstanbul şehir merkezinde bulunan tek teleferik burada bulunuyor. Maçka ile Taşkışla arasında kısa bir yolculuk için kullanılan belediyeye ait teleferik ile Marmara Denizi ve ufukta Kadıköy, Kızkulesi ve Sarayburnu, Tarihi Yarımada Siluetini seyrederek yolculuk yapabilirsiniz. İstanbul Kart ile binilmektedir.

 

Maçka Demokrasi Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Beşiktaş İnönü Stadyumu tarafında ve Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi tarafında olmak üzere 2 adet giriş bulunmaktadır. Park Dolmabahçe Sarayının hemen üst bölümünde yer alır. Ayrıca parkın hemen yanında Maçka Sanat Parkı‘da bulunur.

37T, 38KT, 40, 40T, 42T, 48T, 49T, 70KE, 129T, 559C, DT2 nolu İETT otobüsleri Maçka Demokrasi Parkına sizleri ulaştırır.