Sakarya il merkezine yaklaşık 70 km mesafede bulunan Maden Deresi Kocaali ile Karasu arasındaki bölgede bulunuyor. Geçmişte Fransızlar tarafından yapılan madencilik faaliyetleri sonrasında ismine Maden Deresi denen bölgede hoşça vakit geçirebilecek doğa ile iç içe bir gün geçirebilir veya konaklayabilirsiniz.

Maden Deresi Hakkında Bilgi

Özellikle hafta sonları bölgeye piknik için gelen insanlar nedeniyle oldukça kalabalık olan Maden Deresi içerisinde en çok ilgi gören nokta ise muhteşem şelalesi. Bölge içerisinde çeşitli dinlenme tesisleri, piknik alanları, alabalık restaurant bulunuyor.

Daha çok piknik yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen Maden Deresinde çadır kurmak ve kamp yapmak için alanlar da mevcut. Ayrıca keşif yapmayı sevenler için bölgede bulunan mağaralara göz gezdirmekte mümkün.

Madencilik tarihini de henüz kaybetmemiş olan bölgede şelale arkasında kesme taş ile örülen bir tarihi set bulunuyor. Şelalenin arka fonunda bulunan bu görüntüde tarihi bir his uyandırarak görsel bir şölen sunuyor.

Maden Deresi Şelale

Yaz aylarında bölgeye gitmeniz durumunda uygunluk durumuna göre dere suyuna girebilmeniz mümkün.

Bölgede konaklama yapılabilecek pansiyon bulunmasının yanı sıra kamp yapabilmek için kamp alanları da mevcut.

Maden Deresi Kamp Alanı ve Ücreti

Dağların arasında muhteşem doğa eşliğinde kamp yapmak isteyenler için bulunan kamp alanında çadır başına yaklaşık 30 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Kamp alanından şelaleye gidebilmek için biri doğa yürüyüşü tadında orta zorlukta bir yol, diğeri ise daha kısa ve düz bir yol. Ayrıca yaz aylarında kamp yapacak arkadaşların yanlarında sivri sinek ilacı götürmeleri tavsiye edilir.

Maden Deresi Giriş Ücreti

Bölgeye araç ile girişte 15 TL ücret alınıyor.

Alabalık Tesisleri Bilgileri

Bölgede bir çok Alabalık Tesisi bulunuyor. Bunlardan bazıları ve iletişim bilgileri şöyle;

İngenç Alabalık Tesisleri
+90 264 823 23 24

Çatalbas Alabalık Tesisi
+90 532 388 35 96

 

Maden Deresi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sakarya’nın Kocaali ilçesi (Kocaeli ili ile karıştırmayınız) ile Karasu ilçesi arasındaki dağlık bölgede yer alan Maden Deresine özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bölgeye İstanbul veya Sakarya tarafından gelmek isteyen ziyaretçiler Karasu ilçe merkezine geçtikten yaklaşık 6 km sonra D010 karayolu üzerinde bulunan döner kavşaktan sağa dönerek tesislerin bulunduğu yola girebilirler. Bu kavşakta Maden Deresi tabelası bulunmaktadır. Aşağıdaki street View görüntüsünde kavşağı görebilirsiniz.

Bu kavşaktan dönüş yaptıktan sonra tabelalar yardımı ile dereye ulaşmanız mümkün.