Türkiye’nin en büyük kalelerinden biri olan Mamure Kalesi yapımı yaklaşık 1500 yıl öncesine dayanmaktadır. Orta çağ dönemine uzanan geçmişine rağmen kalenin tam olarak ne zaman yapıldığı tespit edilememiştir. 3. yada 4. yüzyılda Romalılar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir.

Yüzyıllar boyunca savaşlara sahne olmuş ve bölgede yaşayan insanların güvenliğini sağlamış olan Mamure Kalesi Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlılar tarafından kullanılmış ve çeşitli zamanlarda tamir görmüştür.

Kaleyi kullanan uygarlıklar kendi mimari özelliklerini kaleye katmasıyla kale adeta çok uluslu bir yapı haline gelmiştir. Günümüzde 23.500 m2 alanda ayakta duran kalede restorasyon çalışmaları yapılmaktadır.

Kale konumu savunma açısından eşsiz bir noktadır. Çevresinde çevrili olan denize mükemmel bir hakimiyeti vardır. Kale içerisinde Karamanoğulları tarafından yaptırılan cami günümüzde de kullanılmaktadır. Ayrıca kale içerisinde yine Karamanoğulları tarafından yapıldığı düşünülen bir hamam bulunmaktadır. Hamamın giriş kısmı yıkılmış ancak iç kısmı halen ayakta durmaktadır.

Kalenin dış kısmında 1988 yılında yapılan kazı çalışmaları sonrası geç Roma dönemine ait mozaik taban kaplaması ortaya çıkarılmıştır.

Mamure Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kale Mersin – Antalya karayolunun hemen kenarında bulunmaktadır. Anamur ilçesinden Antalya yönüne doğru giderken deniz tarafında kale görülebilir.

Şuanda kale içerisinde restorasyon çalışmaları devam ettiği için kale içerisine giremeyebilirsiniz. Ancak kalenin dışını özgürce gezebilirsiniz. Yol üstünde olması nedeniyle kolayca ulaşım sağlayabilir ve geçerken uğranacak bir nokta olarak notunuzu alabilirsiniz.

Kız Kalesi – Mersin