Ana Sayfa Balıkesir Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı – Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti? Ne Zaman...

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı – Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti? Ne Zaman Gidilmeli?

İçerisinde bulunan Kuş Gölünden ismini almış olan Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı 1957 yıllında Milli Park ilan edilmiştir. Göçmen kuşların göç yolları üzerinde bulunan Kuş Cennetinde bulunan kuş Gölü’nün kış mevsiminin sonlarına doğru suları yükselmeye başlar. Yaklaşık 240 kuş türünden 2-3 milyon arası kuş her yıl bölgede mola verir.

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Manyas Kuş Cenneti’ne İstanbul – Bursa – Kocaeli yönünden gelen ziyaretçiler Balıkesir kavşağına geldiklerinde Bandırma yönüne doğru devam etmeleri gerekiyor. Yol tabelasında Karacabey – Bandırma – Erdek – Çanakkale yönünü işaret eden yönü takip edilmesine dikkat edilmeli. Bu yol ile Karacabey ilçesi içerisinden geçtikten sonra önünüze çıkan köprülü kavşaktan Manyas tarafına dönerseniz ( Tabelada Kuş Cenneti yazıyor ) hedefinize varabilirsiniz.

Bölgeye Çanakkale tarafından gelen ziyaretçiler Bandırma ilçesini geçtikten sonra Manyas – Kuş Cenneti tabelasını gördükleri tabeladan yola girerek kuş cennetine ulaşabilirler.

Kuş Cenneti Milli Parkı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Kuş Cenneti Milli Parkına giriş ücreti 5 TL’dir. Ayrıca çocuk ve 65 yaş üst yaşlılar için giriş ücretsizdir.

Kuş Cenneti Milli Parkı Hakkında Bilgi

Mill Park içerisinde bulunan Kuş Gölü ortalama 3 metre derinliğe sahiptir. Kuşların beslenebileceği dip canlıları ve planktonlar açısından zengin olan gölün suyu sürekli bulanık görünmektedir. Kocasu, Sığırcı, Mürvetler Dereleri ve yeraltı sularından beslenen gölün suyu Karadere’ye boşalır.

Kuş cennetini ziyaret edilecek en iyi zaman Mart-Temmuz ve Eylül-Ekim aylarıdır. Parkta bulunan gözetleme kuleleri ile kuşlar gözetlenebilmektedir. Yüksekliği yaklaşık 18 metre olan gözetleme kulesi ile çok geniş bir alanı görebilirsiniz. Aynı anda 40 kişi gözetleme yapabilmektedir.

Kuş Cenneti Gözetleme Kulesi

Milli parkta bulunan müzede parkı ziyaret eden kuşlar hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Milli parkta konaklama ve market hizmeti bulunmadığını bilerek bölgeye gitmenizde fayda var. Ancak parka yaklaşık 1 km uzaktıkta bulunan Sığırcıatik köyündeki market ve pansiyonlar işinizi görebilir. Ayrıca Bandırma, Erdek ilçeleri bölgeye yakın sayılır.

Kuş Cenneti İdari Bina ve Müze

Türkiyenin alan olarak en küçük Milli Parkı olan Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı barındırdığı bir çok kuş, bitki ve balık türleriyle yerli ve yabancı düzeyde en çok ziyaret edilen Milli Parklardan bir tanesidir.

Milli parkta kuşların izlenebilmesi için değişik bölgelerde canlı yayın yapan kameralar bulunmaktadır. Bu yayınlar Milli Park idari binasından izlenebilmektedir.