Düzce’nin Yığılca ilçesi dağlarında doğarak serüvenine başlayan Melen Çayı serüveni Karadeniz’de son bulmaktadır. Düzce’nin Gölkaya ilçesinde bulunan Efteni Gölüne kadar olan kısmına Küçük Melen Çayı, göl sonrası ise yoluna Büyük Melen Çayı olarak devam etmektedir.

Küçük Melen Çayının uzunluğu Efteni Gölüne kadar yaklaşık olarak 100 km yol katetmektedir. Uzunluğu 63 km’dir.

Melen Çayı – Düzce Esenköy Atatürk Parkı

Büyük Melen Çayı ise Eften Gölünden Karadeniz’e dökülene kadar 61 km ilerlemektedir. Büyük Melen’in maksimum debisi 300 m³/s iken minimum debisi 2,53 m³/s’dir.

Buyük Melen Çayı Sakarya Nehrinin döküldüğü noktanın 27 km doğu tarafında Düzcenin Melenağzı belde sınırlarında Karadenize dökülmektedir.

Melen Çayı Havzasının ana kaynakları;
• Kocasu Deresi
• Hasanlar Baraj Gölü
• Asar Deresi
• Uğur Deresi
• Aksu Deresi
• Efteni Gölü
• Lahana Deresi

Melen Çayı Nerede? Hangi İllerden Geçer?

Melen Çayı Düzce ili içerisinde başlar ve Karadeniz’e dökülmeden önce Sakarya ile Düzce il sınırlarını belirleyen çizgide ilerler.

Melen Havzası

Büyük Melen Havzası yüksek dağlar ile çevrili ve özellikle Kasım ayından Mayıs ayına kadar olan dönemde taşkınların etkisi altında kalan bir çöküntü alanıdır. Havza’nın kuzeydoğu kesimi Küçük Melen Çayı tarafından drene edilmektedir. Bu çay, Yığılca ilçesi içerisinden geçerek Düzce Ovası’nda sulama ve taşkın kontrolü amacıyla, 1971 yılında inşa edilen Hasanlar Barajı’na akmaktadır. Daha sonra Küçük Melen Çayı güneybatı yönünde akmaya devam ederek ovanın içerisinden geçer ve Efteni Gölü’ne boşalır.

Melen Çayı Aktiviteleri

Melen Çayı Rafting

Melen Çayı üzerinde yapılan rafting aktiviteleri bir çok doğa ve macera sever tarafından bilinmektedir. Bu rafting etkinlikleri ile Melen Çayı adını bir çok kişiye duyurmuştur.

Melen Çayı Rafting

Düzce’nin Cumayeri ilçesi içerisinde bulunan Dokuz Değirmen köyü yakınlarında profesyonel rafting ekibi eşliğinde yapılan rafting etkinlikleri oldukça eğlenceli ve adrenalin dolu anlar yaşamanıza sebep oluyor. Köy girişinde rafting yapabileceğiniz bir çok işletme bulunuyor.

Araştırmalara göre Full Rafting Paketi olarak bilinen gün boyu etkinliğinin kişi başı maliyeti 140 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıntılı bilgi için buradaki siteye giderek rafting paketlerine göre fiyat bilgisi ve paket özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Rafting Firmalara ve İletişim Bilgileri

Melen Macera Rafting İletişim: +90 542 501 85 31
Adrenalin Kamp İletişim: +90 546 909 55 81
Melenci Rafting İletişim: +90 534 415 88 03
Body Rafting İletişim: +90 537 954 82 60

Melen Çayı Rafting Ulaşım

Raftin bölgesine gidiş için Dokuz Değirmen Köyüne gitmelisiniz. D100 karayolu üzerinden Sakarya’nın Hendek ilçesini geçtikten sonra Gümüşova beldesi çıkışında Cumayeri kavşağından Cumayeri yön tabelalarını takip ederek dönüş yaparak Cumayeri ilçe merkezinden herhangi bir yöne dönüş yapmadan geçmelisiniz. Merkezi geçtikten sonra sizi Dokuz Değirmen köyüne yönlendirecek rafting tabelaları bulunmaktadır.

Konum için tıklayın.

Melen Çayı Üzerindeki Barajlar

Küçük Melen Çayı üzerinde 1971 yılında kurulan Hasanlar Barajı haricinde Melen Çayı üzerinde herhangi bir baraj bulunmamaktadır.

Hasanlar Barajı Hakkında Bilgi

Hasanlar Barajı Baraj Gölü – Küçük Melen Çayı

Yığılca ilçesi Küçük Melen Çayı üzerinde, sulama, enerji, taşkın koruma amaçlı 1972 yılında yapılmıştır. Normal su kotunda göl hacmi 55 hm3, normal su kotunda göl alanı 55 km2 , sulama alanı 13,000 ha, 9,4 MW gücündedir.