Konya ilinin merkez ilçelerinden biri olan Meram,şehrin güneybatı kısmında yer alır. Ankara-Konya, Isparta-Konya, Antalya-Konya, Mersin-Konya ve Adana-Konya gibi ana yolların geçiş güzergahında bulunur. Meram Bağları tabiatı dolayısıyla büyük ilgi görmesinden dolayı bölgede çok sayıda restoran, park bulunmaktadır. Ayrıca tarihi mekanlarda bu bölgede ilgi görmektedir.

Meram Bağları ve Bahçeleri

Konya ilinde piknik, gezinti ve dinlenme için gidilecek yerler arasında akla ilk gelen bölge Meram Bağlarıdır. Konya halkına özgü “Türbe önünde evi, Meram’da bağı olmak” sözü bu bölgenin Konya için ne kadar değerli olduğunu göstermektedir. Meram bağları şehir merkezine 6 km uzaklıkta bulunur ve ilkbahar aylarında tabiatı nedeniyle bir çok alan sahibi bu yaz aylarını Meram Bağlarında geçirmektedir.

Anadolunun Cennetten bir köşesi olan Meram Bağları, temiz ve serin havası, muhteşem suyu, yeşiller içindeki tabiatı nedeniyle büyük ilgi görmektedir. Selçuklular zamanlarından beri elverişli olan bu topraklar Hititlerden bu yana raabet görmektedir.

Yazın en sıcak havasında dahi esen Gedavet rüzgarı adeta doğal bir klima vazifesi gösterir. Bahçe ve bağlarında edebi meclisler kurulur, musiki alemleri tertip edilirdi. Hazret-i Mevlana Celaleddin Rumi’de burada bulunmaktan ayrı bir zevk alırdı. Bazen günlerce burada tabiatla baş başa kalarak tefekkür alemine dalardı. Çelebilere ait güzel konaklarda son derece nezih ilim ve fikir sohbetleri yapılır, edebi meclisler kurulurdu.

Yazın sema ayinleri buradaki çelebi bağında icra edilirdi. Evliya Çelebi’nin “ne iran’da ne Turan’da ne de Kırım’da bir benzeri olmadığını” söylediği Meram Mesireliği, serin atmosferi, tarihi mimarisi, doğal bitki örtüsü, deresi, coğrafyasıyla nazik ve nazenin sakinleri huzur ve sükûnun egemen olduğu ortamıyla insanların beden ve ruh yorgunluklarını, gedavet meltemiyle silip süpüren bir tabiat kucağı, saadet vadisidir.

Meram Bağları Konyanın en meşhur mesire alanlarından biridir. Ortasından akan Meram Deresinin muhteşem sesi eşliğinde hafta sonu muhteşem bir vakit geçirebilirsiniz.

Meram Bağlarına Nasıl Gidilir?

Meram Bağlarına şehir merkezinden 4-A ve 4-B Meram Hatlarına binerek ulaşabilirsiniz.  Ayrıca 1-A, 1-B, 2-A, 2-B Meram Hatları dolaylı yoldan 3-A Dere Hattıda direkt bu bölgeye gitmektedir.