Ankara Gölbaşı’nda bulunan Mogan gölü ve kıyısında kurulmuş Mogan Parkı denize kıyısı olmayan en kalabalık şehir olan Ankara için en çok tercih edilen kıyı parkları arasında yer alıyor.

Ankara’nın en büyük gölü özelliğine sahip Mogan Gölü, Ankara’ya 25 km uzaklıktadır. Gölün ortalama derinliği 2,80 metredir. En geniş noktası 500 metre uzunlağındadır. Gölde sazan, kadife, gümüş, turna, yayın ve kerevit gibi balıklar bulunmaktadır.

Gölde hafif tuzlu bir su bulunur. Bir set gölü olan Mogan Gölü toplam 11 dereden beslenir. Eymir Gölü ile bağlantılıdır. 1910 yılında yoğun yağmur ve ağır kış şartları sonrası oluşan kar suları sonucu bu iki göl tek bir göl halini aldığı görülmüştür.

Mogan Park

Halk arasında Gölbaşı olarakta bilinen Mogan Gölü kıyısında 2001 yılında yapılan Mogan Park muhteşem doğal güzelliği ve sakinliği ile bir çok Ankaralının uğrak yeri haline gelmiştir. Yaklaşık 160 kuş türünün farklı sesleri eşliğinde yürüyüş yapmak bile insana huzur verir. Özellikle çocukların eğlenceli bir gün geçirmesi için bir çok oyun grubunun bulunduğu parkta düğün salonları, restoran, cafe ve çardaklar gibi imkanlarda bulunmaktadır. Yaklaşık 650 hektar alana yeşil alana kurulmuştur.

Neler Yapılır?

Park içerisinde bulunan piknik alanlarında hafta sonu eğlenceli bir piknik yapabilirsiniz.  Bu alanlar modern olarak tasarlanmış ve tüm rahatlık düşünülmüş.

Mogan Parkı Piknik Alanları

Parkta koşu ve yürüyüş parkurlarını kullanabilirsiniz.

Çocuğunuz için düşünülmüş bir çok oyun parkında çocuğunuza güzel bir gün hediye edebilirsiniz.

Parkta 3 adet tenis kortu, 2 adet futbol sahası  ve basketbol sahaları bulunmaktadır.

Balık tutabilirsiniz.

Göl kıyı şeridine yapılan 4 km’lik platformda sahil yürüyüşü yapabilirsiniz. Ayrıca bu güzergahta seyir terasları ve banklar bulunmaktadır.

Ayrıca parkta birde Deniz feneri bulunmaktadır.

Mogan Parkı Giriş Ücreti 2018

Parka 2018 yılında giriş ücreti 7 TL’dir.

Mogan Parkı Kahvaltı

Parkta bulunan cafelerde kahvaltı imkanı bulunmaktadır.

Köyüm Cafe Kahvaltı Ücreti 25 TL (Bilgi İçin 0536 687 44 58)

Su Perisi Cafe Kahvaltı Ücreti 30 TL

Kervansaray Cafe (Bilgi İçin (0312) 315 59 40 )

Mogan Parkına Nasıl Gidilir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO-177, 108 ve 182 hat numaralı otobüsler sizi bölgeye ulaştırabilir.

Özel aracınızla Mevlana Bulvarı üzerinden Konya , Gölbaşı istikametine ilerleyin. Gölbaşı girişinde Çevreyoluna girmeden ilçe girişinden Haymana yönüne dönün. Bu kavşakta Mogan Parkı tabelalarınıda görebilirsiniz.