Erzurum – Ardahan Yolu üzerinde Narman ilçesinde bulunan Narman Peri Bacaları yaklaşık 3 milyon yıl önce oluşmaya başlamamış ve Erzurum’un en çok merak edilen doğal yapılarıdır. Yerli ve yabancı bir çok turistin yoğun ilgi gösterdiği peribacaları bir vadi içerisinde yer alır. Kızıl rengi ve vadi yapısı nedeniyle Colorado Kanyonu’na benzetilir. Belirli dönemlerde Atatürk Üniversitesi tarafından etkinliklerin yapıldığı bölge yaklaşık 6 bin hektarlık alanda bulunur. Eğer rotanızda Erzurum varsa ulaşım rahatlığı ve yol üzerinde olması nedeniyle Narman Peri bacalarını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bölge halkı tarafından Narman Peri Bacalarının bulunduğu “Kırmızı Periler Diyarı” adıyla anılmaktadır. Bazı kaynaklardan Kırmızı Peri Bacaları olarakda görülmektedir. 3 milyon yıl önce oluşumuna başladığı düşünülen peri bacaları vadi yamaçlarından inen sel sularının ve rüzgarın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla oluşmuştur. Sel sularının dik yamaçlarda kendine yol bulması, sert kayaların çatlamasına ve kopmasına neden olmuştur. Aşağıdaki 15 saniyelik video ile peribacalarının nasıl oluştuğu hakkında fikir elde edebilirsiniz.

Bölgenin tanıtımı ve turizme kazandırılması için ayrıca çalışmalar yapılmaktadır.

Narman Peri Bacaları Konaklama

Narman Peri Bacaları etrafında en yakın konaklama noktası Narman ilçe merkezinde bulunan Narman Öğretmenevi’dir. Ayrıca Pasinler Kale Hotel ve Pasinler Öğretmenevi’de tercih edilebilir.

Narman Peri Bacalarına Nasıl Gidilir?

Erzurum il merkezi ile Narman Peribacaları arası yaklaşık 100 km’dir. Bölgeye ulaşmak için Erzurum il merkezinden Ağrı yoluna doğru giderek yol üzerinde Ardahan – Narman tabelasının bulunduğu noktadan dönün. Yaklaşık 42 km bu yol üzerinde gittiğinde etrafınızda kırmızı kayalıklardan oluşan kanyonu görmeye başlarsınız. Yol üzerinde Peri Bacaları tabelasını gördüğünüz noktadan giriş yaparak bölgeye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca peribacalarına yakın bir noktada bulunan ve Dünya’nın en büyük şelalelerinden biri olan Tortum Şelalesi‘nide ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.