İstanbul içerisinde en çok tercih edilen tabiat parklarından bir tanesi olan Neşet Suyu Tabiat Parkı Sarıyer ilçesi Bahçeköy mahallesinde Belgrad Ormanı içerisinde yer alır. 2011 tarihinde tabiat parkı alanı olarak ilan edilen bölge yaklaşık 68 hektar büyüklüğündedir.

Toplam 5524 hektar alana sahip Belgrad Ormanı geçmişten bugüne ulaşan bir çok mimari esere ve bir çok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan doğa harikası bir noktadır.

Orta Taş Devri olarakta bilinen Mezolitik Dönemden itibaren ilkel topluluklar tarafındada kullanıldığı ve barınma, avlanma gibi ihtiyaçlara ev sahipliği yaptığı belirlenen bölge Bizans döneminde büyük önem kazanmıştır. Bu dönemde yapılan içme suyu kanalları yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Haçlı seferleri ile su yapılarının deforme olması sonra Osmanlı döneminde tekrar inşa edilmiştir. Ormanda çok meşhur olan içme suyu ve şifa kalitesi yüksek memba sularıda bulunur. Bu memba sularından biride “Neşet suyu” dur. Adını Orman Mektebi Alisi rektörlük görevi yapmış Müderris Neşet Bey’den almıştır.  Belgrad Ormanı Osmanlı zamanında da tüm padişahlar tarafından korunmuş ve neredeyse tamamı tarafından fermanlar verilmiştir.

1956 yılında orman ziyaretçilere açılarak belirlenen noktalarda dinlenme ve çeşitli aktiviteler yapılmaya izin verilmiştir. Valide Sultan Bendi, Topuzlu Bend, Neşet Suyu civarında yapılan piknik alanları ziyaretçilerin en çok uğradığı noktalar olarak ün kazanmıştır.

Neşet Suyu Tabiat Parkı Hakkında Bilgi

Belgrad Ormanının neredeyse tam merkezinde yer alır. Sahip olduğu yürüyüş ve koşu parkurları, bitki ve hayvan zenginliği, doğanın muhteşem sesiyle tarihin muhteşem dokusunun birleştiği nokta olan Neşet Suyu Tabiat Parkı orman içerisinde en çok kullanınlan alanların başında gelir.

İstanbul gibi mega bir şehirde böylesine güzel bir doğal alan olması ve Türkiye’de Orman denildiğinde akla ilk olarak Belgrad ormanının gelmesi bölgenin korunmasının önemini kat kat daha fazla arttırmıştır. Orman içerisinde çok çeşitli bitkiler bulunur. Öyleki orman içerisinde Orta Avrupa,Akdeniz, Karadeniz ve dünyanın diğer kısımlarının floraları bölgede bir arada bulunabilmektedir.

Belgrad ormanının bir özeti olan Neşetsuyu Tabiat Parkı meşe ve gürgen ağaçlarından oluşan doğal güzelliği, şehrin gürültüsünü unutturan sessizliği, temiz havası ile ziyaretçileri mest etmektedir. Özellikle sonbahar aylarında doğanın renk cümbüşünü görmeniz gerektiğini belirtmeliyiz.

Tabiat Parkı İçerisinde günübirlik piknik yapma, bisiklet gezintisi ve sporu, 6 km uzunluğundaki koşu ve yürüyüş parkurunda doğa koşusu yapabilme imkanları vardır. Ayrıca bölgede doğa fotoğrafçıları için bir çok kare yakalama imkanı bulunur.

Neşet Suyu Tabiat Parkı Fotoğrafları

Belgrad Ormanı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Fiyatlar gün boyu fiyatıdır.

Şahıs 4 tl, indirimli 2 tl, bisiklet 4 tl, Motorsiklet 8 tl, ATV 8 tl, Otomobil 12 tl, Minibüs 35 tl, Midibüs 60 tl, Otobüs 110 tl

Neşet Suyu Tabiat Parkına Nasıl Gidilir.

Neşet Suyu Tabiat Parkı’na, özel araçlarıyla gelenler için Belgrad Ormanı Bahçeköy Giriş Kapısı ve Belgrad Ormanı Kurtkemeri Giriş Kapısından olmak üzere 2 ayrı noktadan giriş yapılabilmektedir.

Toplu taşımayı kullanacak olanlar Bahçeköy’e varış için Yenikapı-Hacıosman Metro hattını kullanarak Hacıosman’a geldikten sonra “42HM Bahçeköy-Hacıosman” otobüsü, Metrobüs kullanarak Zincirlikuyu’na gelenler “42M Bahçeköy-Zincirlikuyu” otobüsü, Taksim yönünden gelenler “42T Bahçeköy-Taksim” otobüsü, Beşiktaş yönünden gelenler “Bahçeköy-Beşiktaş” minibüsü, Sarıyer yönünden gelenler “153 Bahçeköy-Sarıyer” otobüsü veya “Bahçeköy-Sarıyer” minibüsü ile Bahçeköy’e ulaştıktan sonra taksi ile Tabiat Parkına ulaşabilirler.

İstanbul’un diğer tabiat güzellikleri için tıklayın.