On Gözlü Köprü Kent Merkezinin güneyinde, Mardin Kapı’nın üç km dışında yer almaktadır. Dicle Köprüsü, Silvan Köprüsü, Mervani Köprüsü olarak da bilinen yapı, 1065-1067 yılında Mervanoğulları zamanında yapılmıştır. İslam öncesine inen temeller üstünde yapıldığı söylenmektedir (İlter,1978).

Dicle Nehrinin kıvrımları ve debisinin durumuna göre Diyarbakır’a yakın olabilecek bir köprünün inşaatı için en uygun yerlerden biri On Gözlü Köprü’nün yeridir. Köprünün çokça yıkılmış ve onarılmış olduğu düşünülerek köprü zemininde antik döneme ait zemin kalıntılarının bulunması da muhtemeldir. Ayrıca yapının temel bölümünde kullanılan taşların, boyut olarak diğer bölümdeki taşlardan daha büyük olduğu gözlenebilmektedir. Diyarbakır’a direk girişi sağlayan başka bir köprü ya da Diyarbakır’a On Gözlü Köprü ‘den daha yakın bir köprü bulunmamaktadır. Dolayısıyla bazı kaynaklarda Diyarbakır’daki antik döneme ait  köprü diye anılan köprü On Gözlü Köprü olması ihtimali vardır (Halifeoğlu, 2007 ve Dalkılıç vd., 2009).

Köprünün uzunluğu 172 m. dir. Genişliği ise batı tarafından başlamak suretiyle ilk beş gözde 10 m beşinci gözden itibaren sonuna kadar yaklaşık 4 m kadar daralmaktadır. 2007 yılında başlanan restorasyon çalışmalarıyla yapı taşıt trafiğine kapatıldı. On gözlü yapının ilk beş gözü ile son iki gözü eşit açıklık ve kemer düzeninde yapılmıştır. Ortadaki üç kemer ise diğer gözlerden açıklık ölçüsü ve kemer biçimi açısından farklılık gösterir. Yapının geçirdiği onarım ve tamamlama aşamalarında iç kısma çekilerek bu şekilde düzenlenmiş olduğu mevcut izlerden de anlaşılabilmektedir.

Ongözlü Köprü’de Neler Yapılır?

Köprü manzarasının seyredilmesi ve tarihin dokusunun hissedilmesinin yanısıra köprü manzarasının bulunduğu cafe ve restorantlarda güzel bir vakit geçirebilirsiniz.

Bölgede bulunan Tigris Cafe, Ongözlü Çay Bahçesi ve Tavacı Ve Ciğerci Muharrem Usta cafe ve restorantlarını tercih edebilirsiniz.

Ayrıca çay bahçesinde piknik yapma imkanıda vardır.

Ongözlü Köprü’ye Nasıl Gidilir?

Köprü Diyarbakır Merkezine yaklaşık 8 km uzaklıktadır. Köprüye ulaşabilmek için Diyarbakır merkezinden Dicle yönüne doğru ilerleyin. Diyarbakır havaalanının bulunduğu noktadan On Gözlü Köprü tabelasını takip ederek sola dönün.